Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 61/1-d

Trafik Cezası Madde 61/1-d

0
PAYLAŞ

Trafikte uyulması gereken belli kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadı takdirde çok büyük sorunlar yaşanabilmektedir. Trafikte yaşanan sorunlardan biri de yanlış yere park etme neticesinde yaşana sorunlardır. Örnek verecek olursak; örneğin ambulans yolunun olduğu yerlere başka bir aracın park edilmesi hastanın hastaneye yetişmesinin önünde engeldir. Aynı şekilde itfaiye aracının olduğu yere başka bir aracın park edilmesi çıkan yangın sırasında itfaiye aracının hortumunu takması gibi durumlarda acil davranmasının önünde engeldir. Bunun gibi park edilmesi yasak olan birçok yerde başka araçların park edilmesi kural ihlalidir ve bu ihlali yapan kişiler hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Trafik cezası madde 61/1-d maddesine göre bu hataları yapan kişilere karşı belli bir bedel karşılığında ceza bedeli kesilmektedir Böylece bu hataların bir daha yapılmaması konusunda bu ceza caydırıcılık amaçlı yapılmaktadır.

Trafik Cezası Madde 61/1-d Nedir? Kimlere Uygulanır?

61/1-d maddesine göre trafikte araçlarını itfaiye, yangın musluklarına yakın yerlerine yakın yerlere park ederek itfaiye araçlarına ve yetkililerine bir takım zorluklar yaşatan kişileri konu alan ve bu kişilerin alacağı cezanın kanunlar çerçevesinde belirlenerek yürürlüğe konulmuş hükmüdür. Buna göre taşıt yolu üzerinde belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden beş metrelik mesafe içinde park etmek maddesine göre hareket eden kişilere verilen bir ceza bedelidir.

 

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Olan Kuruluş Kimlerdir?

Bu maddeye göre yukarıda bahsettiğimiz durumlarda yasak olan bu kısımlara araçlarını park eden kişilere uygulanacak olan ceza bedeli 92 TL dir. Bu ceza peşin olarak ödenirse %25 lik indirim uygulanır ve bu ceza 69 TL ye kadar düşmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne Kadardır?

61/1-d maddesinin ihlali neticesinde ödenecek olan ceza bedeli dışında sürücülere aynı zamanda ceza puanları da eklenir. Bu ceza puanı 10 puan kadardır. Ceza puanın 100 puanı aşması durumunda sürücülerin ellerindeki sürücü belgelerine el konulmaktadır.

Diğer Hususlar?

Yasak yerlere park edilen araçlar trafik zabıtalarınca kaldırılır ve masraflar ödenmeden de teslim edilmez.

Bunun dışında trafik zabıtaları dışında bu ceza Mülki Amir tarafından verilemez. Belgelerin iptal edilmesi, belgelerin geri alınması trafikten ve araç kullanımından men cezası gibi cezalarda söz konusu değildir.

BİR CEVAP BIRAK