Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 61/1-e

Trafik Cezası Madde 61/1-e

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları trafik akışını düzenlemek ve güvenliği sağlamak adına konulmuş olan kurallardır. Bu kurallar içinde araçların nerde duracakları, nerede araçlarını park edecekleri, nerde yolcu alıp almamaları gerektiğini belirten trafik levhaları bulunmaktadır. Uyarı levhaları olarak biline bu levhalar sayesinde sürücüler ona göre davranırlar. Ancak bazı durumlarda bazı kişilerin bu kuralı ihlali neticesinde sorunlar yaşanmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü güvenliği sağlamak adına kural ihlali yapan kişiler için ve bu sorunların bir daha yaşanmaması adına bu konuda tedbirler almaktadır. Trafik Cezası Madde 61/1-e maddesine göre yukarıda belirttiğimiz durumlarda hatalı davranan kişilere ceza uygulanmaktadır. Bu yasağa göre yolcu durakları gibi yerlere iki yönden 15 metre mesafe gibi yerlere araç park etmek yasaklanmıştır.

Trafik Cezası Madde/1-e Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde kamuya ait olan durakların yerlerinin belirtildiği levhaların hemen yakınına araçlarını park ederek bu levhaların görünmesini engelleyen kişilere uygulanan bir cezadır. Buna göre kanunlarda geçen hükümde ‘’ Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara iki yönden on beş metrelik mesafe içinde park etmek’’ yer almaktadır.

 

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Olan Kuruluş Kimlerdir?

Yukarda saymış olduğumuz durumlarda kural ihlali yapan kişiler için trafik zabıtası tarafından belirlene ceza bedeli 92 TL dir. Peşin ödemelerde bu tutar 69 TL ye kadar düşmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne Kadardır?

61/1-e maddesine göre kamu kurumlarının toplu taşıma araçlarının duraklarına ait olan yerleri belirten levhaların yanına park eden sürücülere verilen para cezası dışında aynı zaman da ceza puanı da verilmektedir. Bu ceza puanı 10 puandır. Eğer ceza puanı 100 puanı aşmışsa sürücülerin ehliyetlerine el konulmaktadır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Yukarıda belirtilen durumlarda 61/1-e maddesi gereğince verilen cezalar dışında Mülki Amir tarafından ceza bedeli, belgelerin iptali, belgelerin geri alınması, trafikten men cezası, araç kullanımından men cezası gibi cezalar söz konusu olamaz. Ceza bedeli trafik zabıtaları tarafından kesilir. Aynı zamanda trafik zabıtası tarafından yasak yerlere park edilen araçlar kaldırılır ve masraflar ödenmeden de araç verilmez.

BİR CEVAP BIRAK