Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 61/1-f

Trafik Cezası Madde 61/1-f

0
PAYLAŞ

Trafikte ilerlerken yol boyunca birtakım levha ve tabelalar bulunmaktadır. Bunların bir kısmı araçların nerede durulması gerektiği, nerede geçilmesi gerektiği, nerelerde yolcu alınması gerektiği, nerelere araçların park edilmesi gerektiği hakkında bilgi verir. Bu kurallar sayesinde trafikte sorunsuz bir şekilde güvenlik önlemleri alınmış olur. Bu kurallara uyulmadığında diğer sürücüler trafikte sıkıntı çekmektedirler. Bu durumlarda trafikte güvenli sağlamak ve diğer sürücülerin eziyet çekmelerini önlemek adına bu kurallara uymayan kişiler hakkında bir takım ceza yaptırımları bulunmaktadır. Trafik cezası madde 61/1-f kuralına göre bu tip sorunlar çıkaran kişiler için bazı ceza uygulamaları yapılmaktadır. Örneğin park edilmemesi gereken yere araç park edildiğinde, ya da yolcu alınmaması gereken yerde yolcu alınması gibi durumlarında bu maddenin gereği yapılır ve gereken ceza işlemi sürücülere uygulanır. Ya da başka örnek verecek olursak 3 şeritli yolda sürücün orta şeritte aracını durdurması trafiği aksatacağı ve olumsuz etkileyeceği için yine bu maddenin kuralı uygulanır. Ona göre ceza işlemi yapılır.

Trafik Cezası Madde 61/1-f Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde özellikle 3 şeritli yollarda ve trafiğin çok yoğun olduğu durumlarda tam ortada sürücünün aracını durdurarak park etmesi durumları için düzenlenen bir maddedir. Bu madde ‘’Taşıt yolu üzerinde üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan kara yolunda ortadaki taşıt yolunda park etmek’’ şeklinde geçmektedir. Bu maddeye uymayan kişiler para cezasına çarptırılmaktadır.

 

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu kural gereği bu kurala uymayan kişiler trafikte istenmeyen pek çok soruna davetiye çıkarabilir. Bu kuralın ihlalinde mal ve can kaybına sebep olabilen durumlar yaşanabilir. Bu kuralın ihlalinde uygulanacak olan para cezası kişileri caydırma olarak alınmış olunan bir önlemdir. Bu ceza miktarı 92 TL olarak belirlenmiş olup peşin ödemelerde bu ceza %25 kadar düşmekte ve bu ceza 69 TL ye kadar düşmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne Kadardır?

Bu kural ihlal edildiğinde sadece para cezası uygulanmaz aynı zamanda sürücülerin ehliyetlerine ceza puanı olarak ta yansır. Bu ceza puanı 10 ceza puanı olarak sürücülerin ehliyetlerine yansıtılmaktadır.

Diğer Hususlar

Trafik zabıtaları tarafından bu kuralı ihlal eden kişilerin araçlar kaldırılır. Masraflar ödenmek şartıyla araç sürücüye teslim edilir. Bunun dışında sürücüler 3 kez 100 ceza puanını aşmadıysa araç kullanımından men etme cezası gibi cezalar sürücülere ek olarak uygulanmaz.

BİR CEVAP BIRAK