Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 73

Trafik Cezası Madde 73

0
PAYLAŞ

Madde 73 yer alan kurala göre trafikte araçların kamu rahatını ve huzurunu bozacak ya da kişilere zarar verecek ve saygısız bir şekilde araçlarını sürmeleri, seyir halinde cep ya da araç telefonu ya da benzer haberleşme araçlarını kullanmaları, araçlardan bir şey dökmek ya da atmak halinde trafik ihlali oluşmaktadır. Trafikte seyir halinde giderken diğer sürücüleri rahatsız edecek şekilde araç kullanmamaya çalışmamalıyız. Aksi takdirde Trafik cezası madde 73 e göre bu şekilde insanları rahatsız edecek şekilde davranışlarda bulunmak ceza ihlalini gerektireceği için ceza almamız kaçınılmaz olur. Madde 73 e göre gerekli olan ceza idari para ceza olarak bize yansıyacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Madde 73 e göre araçların seyir halindeyken kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kişilere zarar verecek saygısız bir şekilde araç sürmek, seyir halindeyken cep ya da araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak, araçlardan bir şey dökmek ya da atmak halinde araç kullanmak trafik ihlalinin konusudur. Bu maddeye göre bu davranışta bulunan kişiler için trafik zabıtaları tarafından ceza kesilir.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza Madde 73 3 göre yukarıda belirttiğimiz şekilde seyir halindeyken araç sürücülerinin uygun olmayacak şekilde diğer kişilerin rahatını bozacak hareketlerde bulunan sürücülere uygulanacak olan cezadır. Bu kişiler bu maddeye göre ceza almaktadırlar.

Kimlere Uygulanacak?

Belirttiğimiz şekilde araçların seyir halindeyken kamunun rahat ve huzurunu bozacak ya da kişilere zarar verecek şekilde saygısızca araçlarını sürmeleri, seyir halinde cep ya da araç ya da benzeri haberleşme cihazlarını kullanmaları, araçlardan bir şey dökmek, ya da atmak durumlarında bu şekilde davranan kişilere karşı uygulanacak olan cezadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Olan Kuruluş?

Madde 73 e göre sürücülerin yukarıda belirtildiği şekilde araçlarını kullanmaları durumunda verilecek olan idari para cezası 92 TL olarak sürücülerden kesilmektedir. Peşin ödemelerde bu ceza % 25 lik indirimle 69 TL sına kadar düşmektedir. Bu ceza trafik zabıtaları tarafından kesilmektedir.

Trafik Zabıtasınca- İdari Para Cezası?

Madde 73 te yer alan kurala göre bu kuralı ihlal eden kişilere karşı trafik zabıtaları tarafından bu ceza kişilerden kesilmektedir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Madde 73 e göre araç sürücülerinin kamu rahat ve huzurunu bozacak davranışlarda bulunmaları, seyir halinde cep, araç ve benzeri cihazları kullanmaları, araçlarından bir şey dökmek, atamak gibi durumlarda idari para cezasının yanı sıra ceza puanı da ehliyetlerine yansımaktadır. Bu ceza puanı 10 puandır. Ceza puanı 100 puanı aşınca 2 aylık süre ile ehliyete el konulur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Bunlar dışında diğer hususlar olarak madde 73 teki ceza dışında mülki amirce idari para  cezası, belgelerin iptali, belgelerin geri alınması, araç kullanmaktan meni trafikten men gibi cezaların uygulanması söz konusu değildir.

BİR CEVAP BIRAK