Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 74

Trafik Cezası Madde 74

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları içinde Trafik cezası madde 74 e göre görevli olan bir kişi de ya da ışıklı trafik işareti olmayan fakat başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya ya da okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçen ya da geçmek üzere olan kişi ve öğrencilere geçiş hakkı vermemek ceza ihlalidir. Bu ceza ihlali yapan kişiler ceza yaptırımlarına maruz kalırlar. Bu ceza idari para cezası ve ceza puanı olarak sürücülere yansıtılmaktadır. Buralardan geçerek kişilerin canını tehlikeye atacak riskli davranışlarda bulunmak ceza ihlali almaya sebep olur. Bu tür davranışta bulunan kişiler madde 74 e göre ceza alırlar.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Madde 74 e göre görevli olan bir kişi ya da ışıklı trafik işareti olamayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş olan yaya ve ya okul geçitlerine yaklaşırken sürücülerin araçlarını yavaşlatmamaları ve bu geçitlerden geçmekte olan kişi ve öğrencilere geçit hakkı vermedikleri durumlarda ortaya çıkan kural ihlalini konu edinmektedir. Buna göre bu tür davranışta bulunan kişiler için idari para cezası trafik zabıtası tarafından kesilmektedir.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Madde 74 te yer alan kurala göre; görevli olan kişi ya da ışıklı trafik işareti olamayan, fakat başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya ya da okul geçitlerine yaklaşırken, araçları yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçmekte olan ya da geçmek üzere bulunan  kişi ya da öğrencilere geçiş hakkını vermeme gibi durumlarda bulunan kişilere bu ceza verilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Sözü edilen ceza madde 74 teki kuralı ihlal eden sürücülere karşı uygulanacaktır. Bu ceza trafik zabıta memurları tarafından kesilecektir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Madde 74 te yer alan kuralın ihlali durumunda bulunan kişiler için 190 TL para cezası kesilmektedir. Bu cezanın peşin olarak ödendiği durumlarda ise %25 lik indirim yapılarak bu ceza 142.50 TL ye kadar düşmektedir. Bu ceza 5252 sayılı yasanın 7. Maddesine göre Mülki Amir tarafından uygulanamaz.

Trafik Zabıtasınca- İdari Para Cezası?

Madde 74 e göre Trafik Zabıtası tarafından kesilen bu ceza 190 TL olarak hesaplanmaktadır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Madde 74 e göre görevli bir kişi ya da trafik işareti olmayan fakat başka bir trafik işareti ile belirlenmiş ya da okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmama ve bu geçitlerden geçmekte olan ya da geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere geçiş hakkı vermeme durumlarında sürücülere para cezası yanında ceza puanı da verilmektedir. Bu ceza puanı 20 puan olarak belirlenmiştir. 100 ceza puanının aşılması durumunda kişilerin ehliyetlerine el konulmaktadır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Madde 74 e göre trafik ihlali yapıldığında Mülki amir tarafından idari para cezası, belgelerin geri alınması, araç kullanmaktan men, trafikten men durumu gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK