Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 76

Trafik Cezası Madde 76

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları içinde yer alan madde 76 gereğince sürücülerin demir yolu geçitlerinde geçidin durumuna uygun olamayan hızla geçmeleri, ışıklı ya da sesli işaret olarak ‘’DUR’’ talimatına uyulmaması durumunda, tam ya da yarım bariyerlerin taşıt yolun üzerinde indirildiği halde buralardan geçilmesi, bu bariyerlerin olmadığı durumlarda gerekli güvenlik önlemi için başka bir aracın geçmekte olduğundan emin olmadan buralarda durmadan geçilmeye çalışılması durumunda sürücülere gerekli ceza işlemi uygulanır. Madde 76 gereğince bu kural ihlal edildiğinde bu cezalar trafik zabıtaları tarafından uygulanmaktadır. Sürücüler bu gibi durumlarda gerekli olan cezayı ödemek ile yükümlü bulunmaktadırlar.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Madde 76 ya göre Kara Yolları Trafik Kanunu gereğince sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı ya da sesli işaretin vereceği ‘’ DUR ‘’ talimatına uyulmaması, taşıt yolu üzerine indirilmiş ya da indirilmekte olan tam ya da yarım bariyerler bulunurken geçide girmeleri, ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmaması, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmeleri olarak tanımlanır. 76. Maddesi gereğince bu kural ihlali neticesinde sürücülere idari para cezası trafik zabıtası tarafından kesilmektedir.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza madde 76 gereğince sözü edilen durumlarda bu kuralı ihlal eden kişilere karşı uygulanacaktır. Kişilerim demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı ya da sesli işaretim vereceği ‘’ DUR’’ talimatına uyulmaması durumunda, taşıt yolu üzerine indirilmiş ya da indirilmekte olan tam ya da yarım bariyerler bulunurken geçide girmeleri, bu bariyerler ve işaretler yokken sürücülerin herhangi bir aracın yaklaştığına emin olmadan geçmeleri durumunda bu durum trafik ihlali olarak görülmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza sözü edilen durumlara uymayan kişilere uygulanacaktır. İdari para cezası olarak sürücülere bu ceza yansıtılır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Madde 76 ya göre bu ceza trafik zabıtası tarafından 190 TL karşılığında ceza alan kişilerden tahsil edilir. Peşin ödemelerde %25 lik indirim yapılarak 142.50 TL ye kadar indirim yapılır. Bu ceza 5252 sayılı yasanın 7. Maddesi gereği Mülki Amir tarafından tahsil edilmez.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Sürücülere 76. Madde gereğince yansıtılan para cezası dışında 20 puan da ceza puanı yansıtılır. Bu ceza puanının 100 puanı aşması durumunda sürücülerin ehliyetlerine el konulur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Sayılan hususlar dışında Mülki Amir tarafından idari para cezası, mahkemeler tarafında belgelerin iptali, trafik zabıtası tarafından belgelerin geri alınması, araç kullanılmaktan men cezası, trafikten men cezası gibi yaptırımlar uygulanamaz. Bunların dışında yukarıda bahsettiğimiz durumlarda ceza işlemleri sürücülere uygulanmaktadır. Kişilerin kendi yararlarına  cezalarını bir an önce ödemeleri gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK