Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 77/1-b

Trafik Cezası Madde 77/1-b

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları gereğince yönetmeliklere göre görme engelli olan vatandaşlarımız için taşıt yolarında özel işaret taşıyan bu engelli kişiler içim sürücülerin yavaşlamaları ve ihtiyaç halinde durarak bu vatandaşlarımıza yardımcı olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde Trafik cezası madde 77/1-b maddesi gereğince bu kişiler bir takım cezai yaptırımlarla karşılaşır.

Özel engelli vatandaşlar için taşıt yolu üzerinde onların rahatça yürümeleri için özel taşlar bulunmaktadır. Bu taşlar yaya geçidinde sarı renkli ve yuvarlak çıkıntılı olan taşlardır. Aynı zamanda taşıt yollarını güvenle kullanabilmeleri için bu vatandaşlarımız için özel işaretler bulunmaktadır. Bu durumlarda aynı şekilde madde 77/1-b maddesi gereğince sürücülerinde bu vatandaşlara yardımcı olmak için yavaşlamaları, gerekiyorsa durarak engelli vatandaşlara yardımcı olmaları gerekir. Yavaşlamamaları ve durmamaları halinde bu maddeye göre bu kişiler bir takım cezalara çarptırılırlar.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

 

77/1-b maddesi gereğince gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilmiş olan işaret ve benzerlerini taşıyan vatandaşların, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekirse durmamaları halinde bu kural ihlal edilmiş olur. Uygulanacak olan ceza trafik zabıtası tarafından kişilere kesilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu madde gereğince gözleri görmeyen be yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan vatandaşların, taşıt yolu üzerinde bulunmamaları durumunda, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olamamaları durumunda Sürücülere bu ceza uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

77/1-b maddesi gereğince sayılan hususlarda olan kişiler için uygulanacak olan para cezası 190 TL kadardır. Peşin ödemelerde bu para 142.50 TL kadar düşmektedir. Bu cezayı uygulayacak olan kuruluş ise trafik zabıtasıdır.

Trafik Zabıtasınca- İdari Para Cezası?

190 TL olan bu para trafik zabıtası tarafından cezaya çarptırılan kişilerden tahsil edilmektedir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Sürücüler için uygulanacak olan ceza 77/1-b maddesi gereğince belirtilen miktarda para cezasıdır. Bunun dışında 15 puan da ceza puanı olarak ehliyetlerine bu ceza puanı yansıtılmaktadır. Bu ceza puanı 100 puana ulaştığı takdirde sürücülerin ehliyetlerine el konulur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Sayılan hususlar dışında mülki amir tarafından idare para cezası, belgelerin iptali, belgelerin geri alınması, trafikten men cezası işlemleri uygulanmaz.

BİR CEVAP BIRAK