Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 77/1-c

Trafik Cezası Madde 77/1-c

0
PAYLAŞ

Trafikte uyulması gereken bir takım kurallar bulunur. Bu kurallar kişilerin güvenliği açısından uyulması gereken zorunlu kurallardır. Trafikte güvenliği sağlamak adına pek çok kural bulunmaktadır. Bu kurallardan biri de özel günlerde yürüyüş yapan yetkili ya da görevli yönetimindeki yürüyüş kolları arasından geçme cezasıdır. Trafik Cezası Madde 77/1-c maddesine göre bu kuralı ihlal eden kişiler idari para cezasına çarptırılırlar. Aynı zamanda ceza puanı olarak ta bu puan ehliyetlerine yansımaktadır.  Bu madde gereğince sürücülerin bu özel günlerde görevli ve yetkili denetiminde yürüyüş kolları arasından geçmedi durumunda bu ceza uygulanır. Bu ceza işlemi trafik zabıtası tarafından yapılmakta olan bir ceza işlemidir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

77/1- maddesi gereğince bir yetkili be görevli yönetiminde yürüyüş kolları arasından geçmek bu maddeye göre ceza almayı gerektirir. Bu kuralın ihlal edilmesi neticesinde sürücüye idari para cezası verilir. Bu ceza trafik zabıtası tarafından sürücülere kesilir.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

77/1-c maddesi gereğince bir yetkili ve görevli yönetimindeki yürüyüş kolları arasından geçme teşebbüsünde buluna kişiler için bu ceza işlemi uygulanacaktır.

Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza bir yetkili ve yürüyüş kolları arasından geçmek durumunda olan ‘’Sürücülere’’ idar, para cezası olarak yansıtılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Olan Kuruluş?

77/1-c maddesi gereğince sözü edilen ceza için verilmesi istenen ceza miktarı 92 TL liradır. Peşin ödemeler durumunda bu ceza % 25 indirimli olarak 69 TL gibi bir ücret karşılığında kişilere yansıtılmaktadır. Bunun dışında 5252 sayılı kanunun 7. Maddesi gereğince Mülki Amir tarafından bu ceza uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca- İdari Para Cezası?

77/1-c maddesi gereğince bu ceza trafik zabıtası tarafından 92 TL olarak belirlenir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

77/1-c maddesi gereğince sözü edilen durum için para cezası yanında 10 ceza puanı da sürücülerim ehliyetlerine yansımaktadır. 100 ceza puanının aşıldığı durumlarda ehliyete 2 ay süreyle el konulur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Sayılan hususlar dışında Mülki Amirce idare para cezası, belgelerin geri alınması, belgelerin trafik zabıtasınca iptali, trafikten men etme gibi cezaların uygulanması söz konusu değildir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK