Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 78/1-a

Trafik Cezası Madde 78/1-a

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları güvenli bir sürüş ve sağlıklı bir trafik akışı için gerekli olan kurallar bütünüdür. Bu kurallar içinde Trafik Cezası Madde 78/1-a maddesine göre emniyet kemeri kullanmadan yola çıkmak bir kural ihlalidir ve bu maddeye göre bu kurala uymayan kişiler ceza işlemlerine tabi tutulur.

Emniyet kemeri can simidi olarak hayat kurtaran bir güvenlik önlemidir. Trafiğe çıkıldığında gerek ön, gerekse arka koltuklarda emniyet kemerini takmak oldukça önemlidir. Olası kaza durumlarında eğer emniyet kemeri takılmamış ise arka koltuktaki kişi çok hızlı bir hamle ile ileriye fırlamakta ve çok ağır yaralanması ya da ölümle hayatını kaybetmesi olası riskler içindedir. Aynı şekilde ön koltukta oturan kişi için de durum aynıdır. Her ne kadar cam ve direksiyon koruma sağlamaya çalışsa da ağır yaralanmalar yaşayabilirler Bu açıdan emniyet kemerini kullanmak zorunlu ve gereklidir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

 

Trafik Kanununun 78/1-a maddesi gereğince trafiğe çıkarken emniyet kemeri bulundurmamak ya da kullanmamak durumunda bu kural gereğince ceza işlemleri uygulanır. Bu işlemler para cezası olarak kişilere yansır ve trafik zabıtası tarafından ceza kesilir.

Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza motorlu araç sahibi kullanıcıların hepsine uygulana bir cezadır. Kim olursa olsun trafiğe çıkarken emniyet kemeri bulundurulmadıysa ve kemer takılmadıysa 78/1-a maddesi gereğince bu ceza uygulanır.

Ceza Miktarı be Uygulayacak Olan Kuruluş?

Bu ceza Trafik zabıtası tarafından kesilir. Uygulanacak olan para cezası miktarı 92 TL kadardır. Peşin ödemelerde bu ceza % 25 kadar indirime tabi tutulur ve kişilerin ödeyecekleri para cezası 69 TL ye kadar düşer. Bu ceza 5252 sayılı yasanın 7. Maddesi gereğince Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca- İdari Para Cezası?

78/1-a maddesi gereğince bu ceza Trafik zabıtasınca idari para cezası olarak 92 TL olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

78/1-a maddesi gereğince emniyet kemeri bulu durmayan ve kullanmayan kişilere para cezası yanında aynı zamanda ceza puanı uygulanır. Bu ceza puanı 15 puan kadardır. 100 ceza puanın aşılması durumunda ehliyete el konulur.

Diğer Hususlar?

78/1-a maddesi gereğince ceza puanı aşılmayan durumlarda ehliyete el konma, trafikten men etme cezası gibi cezalar uygulanmaz.

BİR CEVAP BIRAK