Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 78/1-b

Trafik Cezası Madde 78/1-b

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları içinde yer alan kurallar içinde yer alan Trafik Cezası Madde 78/1-b maddesi motorlu bisiklet, motosiklet ve her türlü  elektrikli bisikletlerde kask ve koruma gözlüğü kullanmayan sürücülere uygulanan bir ceza maddesidir. Kurallara göre bu araç sahiplerinin güvenlikleri açısından kask ve koruma gözlüğü kullanmaları zorunlu ve gereklidir. Ayni şekilde sadece sürücülerin değil yolcuların da kask ve koruma gözlüğü kullanmaları gerekir. Yapılan araştırmalara göre kasksız ve gözlüksüz yola çıkan kişilerde oluşan trafik kazalarında ağır yaralanmalar olduğu saptanmaktadır. Bu amaçla bu kurala uymak oldukça önemlidir. Ölüm ve olası ağır kaza durumlarından sakınmak için bu kurala uymak oldukça önemlidir. Bu kurala uymayan kişiler hakkında bu maddeye göre bir takım yaptırım cezaları uygulanmakta ve ceza puanları da ayrıca eklenmektedir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik kuralları gereğince motorsiklet, motorlu bisiklet gibi araç sahiplerinin kasksız ve koruma gözlüksüz trafiğe çıkmaları trafik yasasının 78/1-b maddesi gereğince cezalandırmaları gerekir. Bu ceza trafik zabıtaları tarafından kesilir.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza motorsiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli araç kullanan kişiler için uygulanacak olan bir cezadır. Bu kişiler kasksız olarak ve koruma gözlüğü kullanmadan yola çıktıkları takdirde trafik zabıtaları tarafından bu ceza kesilmektedir. Bu cezayı her ne şekilde olursa olsun ihlal eden kişiler bu kural gereği ceza işlemine tabi tutulurlar.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-b maddesi gereğince bu ceza parası 92 TL olarak sürücülere yansıtılmaktadır. Eğer zamanında ve peşin olarak para ödenirse bu para %25 kadar düşmekte ve sürücülere yansıyan ceza tutarı 69 TL kadar olmaktadır. Bu ceza 5252 sayılı yasa gereği 7. Maddeye göre Mülki Amir tarafından uygulanmaz. Trafik zabıtası tarafından uygulanır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kasksız ve koruma gözlüksüz olarak yola çıkan sürücülere uygulanan para cezası dışında ceza puanı da 15 puan olarak yansıtılır. 100 ceza puan aşıldıysa ehliyete el konulur.

Diğer Hususlar

Bu cezalar dışında sürücü başka ağır cezalar almadıysa idari para cezası, trafikten men cezası gibi işlemler sürücülere uygulanmaz.

BİR CEVAP BIRAK