Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 79

Trafik Cezası Madde 79

0
PAYLAŞ

Trafikte yer alan kurallar içinde Trafik cezası madde 79 da yer alan madde gereğince kara yolu üzerinde yer alan park yerindeki araçlardan park yerini tespit etmeye yetkili idare tarafından işletme izninin verilmediği durumlarda park ücreti almak ve ya da almaya teşebbüs etmek halinde bu kişilere ceza uygulanır. Bu ceza para cezası değildir. Ceza olarak madde 79 olarak bu kişilere 6 aydan 2 yıla kadar süren para cezası ve aynı zamanda 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanır. 5271 sayılı Ceza Mahkemesi Yasası ve diğer ilgili mevzuata göre bu işlemler yapılır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Yasası 79. Madde gereğince kara yolu üzerinde park yerindeki araçlardan park yerini tespite yetkili olan idare tarafından bu idare tarafından işletme izni verilmediği durumlarda park ücreti almak ya da almaya teşebbüs etmek bu kuralı ihlal etmek demektir. Bu gibi durumlarda ceza yaptırımı için trafik zabıtası görevlendirilir.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza Kara yolu üzerinde park yerindeki araçlardan park yerini tespite yetkili idareci ya da bu idareci tarafından işletme izni verilmediği durumlarda park ücreti almak ya da alamaya teşebbüs eden kişilere uygulanacak olan bir cezadır.

Kimlere Uygulanacak?

Kara yolu üzerindeki park yerinde bulunan araçlardan park yerini tespite yetkili idarece ve ya bu idare tarafından işletme izni verilmediği durumlarda park ücreti almak ya da almaya teşebbüs edilmesi halinde uymayan kişilere uygulanacak olan cezadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Olan Kuruluş?

Madde 79 gereğince saydığımız hususlarda ceza uygulayacak olan kuruluş zabıta memurudur. Mülki Amirce ceza uygulanmaz. Bu ceza 6 aydan 2 yıla kadar olan hapis cezasıdır. 5 bin güne kadar da para cezasıdır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Sürücüler içi olan saydığımız hususlarda 79. Maddeye göre hapis cezası ve belli bir miktar ağır para cezası uygulanır. Ceza puanı 100 puanı aşılan durumlarda ehliyete el konulur.

Diğer Hususlar?

Sayılan durumlar dışında idari para cezası, belgelerin iptali, belgelerin geri alınması, trafikten men cezası gibi durumlar bulunmamaktadır.

Öngörülen hapis cezası ve adli para cezası 5271 sayılı kanununa göre yapılmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK