Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 81/1-a

Trafik Cezası Madde 81/1-a

0
PAYLAŞ

Motorlu araç sahibi olmak her geçen gün daha da artmaktadır. Kişiler konforlu yaşamın gerekliği olarak özel araç sahibi olmayı istemekte ve pek çok kişi bu amaçla araç sahibi olmaktadır. Araç sahibi olan kişi sayısı arttıkça trafikte de yoğunluk yaşanmakta ve bunun neticesinde olası kaza riskleri artmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan trafik kazaları sırasında Trafik cezası madde 81/1-a maddesi gereğince diğer sürücülerin kaza mahallinde bulunmaları ve güvenliği sağlamak için gerekli olan tedbirleri alamaya çalışmaları zorunludur. Aksi takdirde bu kişiler için bu madde gereği ceza uygulanır ve para cezası ile bu kişiler cezalandırılır.

Bir kaza anında polise yardımcı olmak ve güvenlik için gerekli tedbirleri almak bir vatandaş olarak görevimizdir. Kaza anında yapılacak olan tedbirler olarak ambulansı arama, araçtan kopan parçaları toplamaya çalışma örnek gösterilebilir. Bu gibi durumlarda kaza mahallini terk etmek yerine görevimizi yapmalıyız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

 

81/1-a maddesi gereğince kaza mahallini terk etmek ve trafik güvenliği için gerekli olan tedbirleri almamak bu kuralın ihlalidir. Bu ihlal neticesinde sürücüye idari para cezası uygulanır. Bu ceza trafik zabıtası tarafından kesilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

81/1-a maddesi gereğince kaza mahallini terk eden her kişiye bu ceza uygulanır.

Kimlere Uygulanacak?

Kaza mahallini terk etmek ve trafik güvenliği için gereken önlemleri almaktan kaçınanlar içim idari para cezası uygulanır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Olan Kuruluş?

Bu madde gereğince kaza mahallini terk eden ve trafik güvenliğini sağlamak için tedbirleri almayan kişilere uygulanacak olan para cezası 190 TL dir. Peşin ödemelerde bu ceza 142.50 TL olarak % 25 indirimle kişilere yansıtılmaktadır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

81/1-a maddesi gereğince bu kuralın ihlali neticesinde para cezası yanında aynı zamanda 20 ceza puanı da sürücülere yansıtılmaktadır. 100 ceza puanın aşılması durumunda kişilerin sürücü belgelerine el konulabilmektedir.

Diğer Hususlar?

Bu maddeye göre sayılan hususlar dışında Mülki Amirce İdari Para Cezası, Belgelerin geri alınması, belgelerin iptali, trafikten men gibi cezalar uygulanmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK