Ana sayfa Trafik Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

0
PAYLAŞ

Ülke nüfusunun sürekli artması ile birlikte trafikteki araç sayısı da buna orantılı şekilde artmaktadır. Hatta İstanbul gibi büyük şehirlerde bir evde birden fazla araç da olabiliyor. Tabi araç sayısının bu kadar artması doğal olarak yapılması gereken işlemlerin de kolay, pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerden biri de ceza ödemeleri olmaktadır. Trafik cezası, önceden belirlenmiş olan trafik kurallarına uyulmaması sonucunda bizzat trafik polisi tarafından kesilen cezalar, mobese aracılığı ile görülen ve direkt plakaya yazılan cezalar ile herhangi bir kaza sonucunda bilirkişi tarafından kesilen cezalar olarak çeşitli türlere ayrılmaktadır. Trafikte herhangi bir kural ihlalinde veya yapılmaması gereken bir trafik hatasının yapılması ile birlikte düzenlenen bu cezalar aslında düzenli, sağlıklı ve kaliteli bir ulaşım sisteminin oluşması için kamu yararına uygulanan cezai işlemler olmaktadır. Trafik kurallarının çiğnenme durumuna göre herhangi bir nedenle kesilen cezaların içeriği, boyutu ve türü de değişiklik göstermektedir. Herhangi bir trafik hatasını bilmeyerek de işleyebilir ve bunun sonucunda cezai işlem uygulaması yaşanmış olabilir. İşte bu gibi durumlarda sizler de kesilen cezaların ödenmesi, belirlenmesi ve ceza hakkında bilgi alınması için aşağıda anlatılanları takip ederek bu cezalarınızdan haberdar olur ve ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

“Trafik cezası nasıl ödenir?” sorusu her zaman için sorulan sorulardan olmaktadır. Ancak bu cezanın ödenmesinden daha önemli olan cezanın nasıl gerçekleştiği, hangi hatayı yaptığınız için bu cezanın alındığı gibi bilgileri öğrenmek de oldukça önemli olmaktadır. Bu tür bilgileri de öğrenmeniz son derece basit olmaktadır.

Trafik cezası nasıl ödenir sorusunda ise verilecek yanıt il vergi dairelerine ödeneceği gibi aynı zamanda internet üzerinden de trafik cezalarının ödenmesi olacaktır. İl vergi daireleri veya ilçe vergi dairelerinde trafik cezalarının ödemelerini nakit olarak yapabilirsiniz. Bunun dışında Gelir İdaresi Daire Başkanlığı tarafından kurulan internet vergi dairesi aracılığı ile de trafik cezalarını kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Öncelikle bu sistem üzerinden trafik cezası borç sorgulaması yapabilir ve sonrasında da basit ve güvenli adımlar ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem üzerinden trafik cezası ödemek için öncelikle T.C kimlik numarası, plaka veya vergi kimlik numarası ile tescil tarihi gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir.

 

İnternet adresine kolay ve basit bir şekilde ulaştıktan sonra karşınıza Motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme ekranı çıkacaktır. Çıkan bu sekme tıklanır ve bir sonraki aşamaya geçilir.

Açılan yeni sayfada karşınıza çıkacak olan ekranda sizlerden kişisel bilgileriniz istenecektir. İstenen alanlara öncelikle plaka, T.C kimlik numarası veya vergi numarası ile tescil tarih bilgisi eklenerek TAMAM sekmesi tıklanır ve sonrasında da trafik cezası ödeme işlemleri gerçekleştirilmek için son aşamaya geçilmiş olur.

Trafik cezalarının internet üzerinden online bir şekilde ödenmesi için karşımıza çıkacak olan son ekranda ise Cezai Bilgiler yazan bir sekme göreceksiniz. Bunu direkt olarak tıklayın ve açılış sayfasının yönlendirilmesine bekleyin. Eğer açılan sayfada Cezai Bilgiler kısmı yok ise trafik borcunuz bulunmadığının göstergesidir. Trafik cezası olanlar ise bu sayfanın altında bulunan Kredi Kartı ile öde sekmesini seçmeli ve açılacak olan ekrana kredi kartı bilgilerini girmesi gerekmektedir. Doğru kredi kartı bilgilerini girdikten sonra içerisinde limit olan bir kartla tüm trafik cezalarını ödeyebilirsiniz. Bu sistem üzerinden trafikte polis tarafından kesilmiş olan cezalar görünmeyebilir. Bu gibi bir durumda ceza kesim makbuzu üzerinde bulunan ceza kesim numaralarını istenen yerlere yazarak cezayı görebilir ve ödeme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

 

Trafik Cezası Nasıl Ödenir İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK