Ana sayfa Trafik Trafik Cezası Öğrenme

Trafik Cezası Öğrenme

0
PAYLAŞ

Günden güne araç sayısının artması ile birlikte trafik yoğunluğu da buna paralele olarak artmaktadır. Trafik yoğunluğu ise beraberinde trafik kurallarının ihlallerini getirmektedir. Trafik kurallarının ihlalleri ise kimi zaman ölümlü sonuçlara neden olabilmektedir. İşte bu yüzden dolayı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bazı düzenlemeler ve trafik kuralları bulunmaktadır. Bu tür kurallara uymayan sürücüler için trafik polisleri ile elektronik denetleme kamera sistemleri yapılan kural ihlaline göre cezalar kesmektedir.

Trafik akışını sekteye uğratacak, diğer araçların ve yayaların can güvenliğini tehlikeye atacak her durum karşılığında belli oranlarda cezalar bulunmaktadır. Cezanın niteliği ve risk oranı arttıkça da aynı oranda ceza bedelleri de artmaktadır. Uygulanan bu kurallar sayesinde herkes özgürce ulaşım ihtiyacını sağlarken aynı zamanda başkalarının özgürlük alanlarını da ihlal edilmesinin önüne geçilmektedir. Trafik düzeninin sağlanması ve son derece de sağlıklı bir ulaşım sisteminin gelişmesi için gerekli olan bu trafik cezası işlemleri birçok farklı kural ihlalinden dolayı gerçekleşmektedir. En çok ceza kesilen trafik hataları ise genellikle hız sınırının aşılması, trafik akışını tehlikeye sokacak olan hatalı sollamalar, hatalı parklar, yanlış yola girmeler gibi kural ihlallerinden oluşmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı yapılan bu kural ihlalleri sonucunda kesilen cezalar eskiden tebligat şeklinde sürücülere bildirilmekteydi. Ancak tebligatın güncel adresinize ulaşmaması, kaybolması veya alındıktan sonra unutulması gibi durumlardan dolayı cezaların ödenme tarihleri geçmekteydi. Bunun sonucunda ise faiz işlemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda kesilen trafik cezalarından en kısa sürede haberdar olmanız birçok avantaj da sağlamaktadır. Özellikle de ceza kesim tarihinden sonra 15 gün içerisinde ödenen cezalarda oldukça indirim de yapılmaktadır. Kesilen cezaların sürücülere en çabuk şekilde ulaşması için internet sistemleri kullanılmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü internet adresi üzerinden trafik cezası öğrenme işlemleri son derece pratik, hızlı ve kaliteli bir şekilde öğrenilebilmektedir. Yazımızın geri kalan kısmında internet üzerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerine değineceğiniz.

EGM Trafik Cezası Öğrenme İşlemi Nereden Yapılır?

Herhangi bir trafik borcunun varlığını, son ödeme tarihini, cezanın neden kesildiği gibi tüm sorgulamaları Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi sorgulamalar bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza trafik cezası sorgulama ve otopark sorgulama gibi bir sekme çıkacaktır. Bu sekme tıklandığı zaman direkt olarak sorgulama ekranına yönlendirilmiş olacaksınız.

 

Gerekli olan site adımlarını geçip sorgulama ekranına ulaştığınız zaman sizlerden birkaç bilgi istenecektir. İstenecek olan bilgiler ise isim, soy isim, TC kimlik numarası, doğum yılı gibi bilgiler olacaktır. Gerekli olan bilgileri doğru bir şekilde istenilen alanlara girmeli ve sonrasında da kimliğimi doğrula butonuna basmanız gerekmektedir.

Kimlik doğrulama işlemlerinden sonra ceza sınıflarının ayrı ayrı gösterildiği bir bölüme geçiş yapmış olacaksınız. Bu açılacak olan sayfada plakaya ait ceza veya ehliyete ait ceza şekilde ceza sınıflandırmaları göreceksiniz. Bu sınıflandırmaları seçtiğinizde ehliyetinize veya direkt plakaya kesilmiş olan cezaları da görmüş olacaksınız.

EGM Trafik Cezası Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Öğrenme Nasıl Yapılır?

Trafik cezası sorgulama ve motorlu taşıtların vergisi gibi diğer bilgileri ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kurulmuş olan internet vergi dairesi üzerinden sorgulayabilir ve var olan borçlarınızı bu sistem üzerinden ödeyebilirsiniz. Online sorgulama ekranında yine sizden kişisel bilgilerinizi ve araç bilgilerinizi isteyecektir. Doğru bir şekilde istenen alanlara bu bilgiler girildikten sonra tüm trafik ceza borçlarını ve diğer taşıt vergilerini görebilir ve anında kredi kartı ile ödeme sistemi üzerinden ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK