Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Gelir İdare Başkanlığı Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama

İnternet Vergi Dairesi tarafından kullanılan resmi web adresinden trafik cezası sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Adrese giriş yapıldığında açılan sayfada yer alan boş yerlere doğru bir şekilde plaka bilgisi, TC kimlik numarası veya vergi numarası, tescil tarihi eksiksiz yazılmalıdır. Aracın özel plaka durumu da “evet” veya “hayır” şeklinde belirtilerek sorgulama işlemi için “tamam” butonuna tıklanması yeterlidir.

 

Bu sayfada trafik cezası sorgulama işlemi yaptıktan sonra hakkınızda kesilmiş herhangi bir trafik cezası bulunuyorsa, ödeme yapmanıza da olanak tanınmaktadır. 02:00 / 22:00 saatleri arasında bu adresten online trafik cezası ödemesi de yapılabilmektedir. Online ödeme işlemi için anlaşmalı kredi kartına sahip olmak gerekmektedir.

GİB Trafik Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

EGM Trafik Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sayfasından online sorgulama yapmak için öncelikle ad soy ad, doğum yılı, TC kimlik no bilgilerini doldurarak kimlik doğrulaması işlemini

gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çok kısa bir sürede gerçekleşen bu işlemin ardından ceza bilgilerine de ulaşım sağlanabilmektedir.

EGM Trafik Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Araç Ceza Sorgulama İşlemleri

Teknolojik gelişmeler en çok internet kullanım alanını etkilemiştir. Böylece internette online birçok işlemi çok kısa sürede tamamlamak mümkün olmaktadır. Böylece devlet kurumlarında uzun saatler ve kuyrukların ardından halledilen işlemler, online olarak oldukça basit bir hale gelmiştir. Trafik cezası sorgulama işlemi bu kurumlar tarafından sunulan online hizmetler arasında en sık kullanılanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Devlet tarafından belirlenmiş olan trafik kurallarının ihlali durumunda araç sahibi ve sürücülere çeşitli cezalar uygulanmaktadır. Bu cezaların zamanında ödenmesini ve kişilerin çeşitli ceza faizleri ile karşılaşmasını engellemek için trafik cezası sorgulama sistemeleri ile takip sağlanmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdare Başkanlığı resmi web sitelerinden ceza sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisini ödeyip ödemediğini hatırlayamayan araç sahipleri için araç borç sorgulama sistemi bulunmaktadır. Bu sistem, araç satış işlemlerinde de kontrol amaçlı kullanılmaktadır. Yılda 2 kez ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi, altı ay aralıklarla temin edilmektedir.

Sorgulama ekranında yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ile borç sorgulama işlemi dakikalar içinde yapılmaktadır. Bu sorgulama işleminde plaka bilgisi, özel plaka olup olmadığı, TC kimlik no veya vergi no bilgisi ile tescil tarihi bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması halinde açılan ekranda, borç durumuna ilişkin bir doküman yer almaktadır. borç görünmesi halinde mesai saatleri içerisinde araç borcu ödemesi yapılabilmektedir. Siteden ödeme için anlaşmalı kredi kartı sahibi olmak gerekmektedir.

Araç Borç Sorgulama İşlemine Başlamak İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası İtiraz Nasıl Yapılır?

Sürücü ve araç sahipleri çeşitli nedenlerden dolayı haklarında kesilmiş olan trafik cezalarına itiraz edebilmektedir. Bunun için Sulh Ceza Mahkemeleri’ne belirli evraklar tamamlanarak başvuru yapılması gerekmektedir. Trafik cezası tutanak karar fotokopisi, trafik cezası karar tutanağı teblip fotokopisi, ruhsat, kimlik ve ehliyet fotokopileri, trafik itiraz dilekçesi istenilen belgeler olarak bilinmektedir. İtiraz davaları yaklaşık 2 – 3 ay sürebilmektedir.

Trafik Cezası Yapılandırılması ve Affı

Trafik cezası affı olarak bilinen af, genellikle trafik cezasına işleyen faize yönelik bir af olarak uygulanmaktadır. trafik Kanunu içerisinde yer alan söz konusu trafik cezası yapılandırılması ve affı çeşitli şartlar karşısında uygulanmaktadır.

Kişiler, genellikle haklarında kesilmiş trafik ceza tutarlarını emniyete ödemeyi tercih etmektedir. Emniyete ödeme yapılmaması durumunda ceza Maliye Bakanlığı’na yönlendirilerek tahsil edilmesi sağlanmaktadır. Online işlemlerde yapılan vergi borcu sorgulamalarında borç görünmemesi, cezanın vergi dairesine gönderilmediğini göstermektedir. Bu nedenle trafik cezası yapılandırılması ve affı için öncelikle cezanın vergi dairesine intikal etmesi şartı aranmaktadır.

Trafik cezası yapılandırma ve affından yararlanmak için son başvuru tarihini geciktirmemeye dikkat edilmelidir. Başvuru Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden yapılabilmektedir.

Davanın devam etmesi ve süresinin geçmediği durumlarda cezanın bir kısmı silinerek, düşük oranda gecikme zammı da hesaplanmaktadır. Süresi gecikmiş davalarda kesinlikle ceza indirimi uygulanmamaktadır.

Peşin ödeme yapılması durumunda gecikme zammının yarısı da kaldırılmaktadır.

Normal borçlarda aylık 1 taksit ödeme yapılırken, vergi affı durumunda 2 ayda bir taksit ödemesi yapılmaktadır.

E-Devletten Araç Plakasına Ait Trafik Cezası Sorgulama İşlemi

Tüm devlet kurumlarının online işlemlerinin bir arada bulunduğu e-devlet kişileri uzun sıraları bekleme ve çok vakit kaybetme sorunundan kurtarmaktadır. Site içindeki online işlemler ile uzun saatler alacak birçok işlem birkaç dakikada halledilebilmektedir. Trafik sorgulama işlemlerinin yapıldığı bir adreste e-devlet olarak bilinmektedir.

e-devlet içerisinde işlem yapmak için öncelikle PTT tarafından 2 TL ücretle verilen e-devlet şifresi alınmalıdır. Siteye girişte TC kimlik no ve e-devlet şifresi sorulmaktadır. Bunun ardından sitede ücretsiz sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Trafik cezası sorgulaması yapabilmek için site içinde yer alan araç plakasına yazılan ceza sorgulama bölümüne girmeli ve istenilen bilgileri doğru, eksiksiz doldurmaya dikkat edilmelidir.

Radar Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından trafik düzeninin sağlanması ve can, mal güvenliğinin korunması için trafik kurallarına aykırı davranan sürücüler tespit edilmektedir. En çok ihlal edilen kurallardan bir tanesi hız sınırıdır. Sürücülerin hızları trafikte radar kontrolleri ile de tespit edilmekte ve hız sınırı ihlali durumunda otomatik plakaya ceza kesilmektedir. Online işlemlerde yer alan trafik cezası sorgulama sistemi ile kişiler her an aldıkları trafik cezalarından haberdar olmaktadır. Bu sistemde son 1 yıla dair tüm trafik cezalarının kaydı bulunmaktadır.

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Bu linke tıklayarak Trafik Cezası Ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz!

İlk defa hakkında trafik cezası kesilmiş kişiler bu konuda acemi kalmakta ve trafik ceza tutarını nereye, nasıl ödeyeceklerini bilememektedir. Trafik cezalarının geç ödenmesi ve ödenmemesi durumlarında daha ciddi yasal durumlar, faizler uygulandığından zamanında doğru adrese ödenmesi önemlidir.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sayfasından online trafik cezası tutarı ödenebilmektedir. Sayfaya giriş yapıldığında ilk olarak plaka ile sorgulama yapılmaktadır.

Sorgulama sonucunda çıkan bir ceza tutarınız varsa online ödeme imkanı tanınmaktadır. Sayfada yer alan ödeme formundaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaya dikkat edilmelidir.

Plaka bilgileri, özel plaka durumu, TC kimlik no ve vergi no gibi bilgiler istenilen bilgiler arasında yer almaktadır. bu bilgiler doğru doldurulmadığında yanlış ceza ödeme gibi istenmeyen durumlar doğabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olmak önemlidir.

Tüm bilgiler doldurulduğunda anlaşmalı kredi kartı ile online trafik cezası ödeme işlemi tamamlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK