Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Trafik Cezası Yanlış Ödeme

Trafik Cezası Yanlış Ödeme

0
PAYLAŞ

Her geçen gün şahsi araç sayısının artması ile birlikte kara yolu trafiğinde de büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. Trafik yoğunluğu ile birlikte kurallara uygun araç kullanmama birleştiğinde ortaya istenmeyen kazalar çıkabilmektedir. Trafik düzeninin sağlanması ve kazaların bir miktar engellenmesi için trafik kurallarına uymayan kişilere trafik cezaları uygulanmaktadır. Trafik cezası ödeme sırasında bazı noktalara dikkat edilmemesi durumunda trafik cezası yanlış ödeme yapılabilmektedir.

Trafik cezası kesilen kişinin, para cezasını ödeyebilmesi için bazı trafik cezası ödeme noktaları bulunmaktadır. Artık online ödeme sağlansa da il ve ilçelerde yer alan Gelir İdare Başkanlıkları’nda trafik cezaları ödenebilmektedir. Anlaşmalı bankalar ile internet bankacılığı kullanılarak da ödeme yapılabilmektedir. Kişiler, ceza tutarını öderken birkaç noktaya dikkat etmelidir. Özellikle araç plaka no konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır. Plaka no yanlış yazılması durumunda ceza yanlış ödenerek istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir.

Trafik Cezası Yanlış Ödeme Durumunda Neler Yapılmalıdır?

 

Trafik cezası ödeme esnasında bazı noktalara dikkat edilmemesi halinde trafik cezası yanlış ödenebilmektedir.

Son zamanlarda birçok araç sahibi, trafik cezasını internet bankacılığı ile ödemeyi tercih etmektedir. Online ödemelerde kişi trafik cezası ödemek için girdiği sitede bir formla karşılaşmaktadır. Bu formu eksiksiz ce doğru bilgilerle doldurmak, son derece önemlidir. Bu formlarda genellikle yapılan hatalardan biri kişinin plana no’sunu yanlış yazmasıdır. Yanlış plaka numarası yazmak, kişinin başka bir araca trafik cezası ödemesine neden olmaktadır. Eğer kişi trafik cezasını yanlış ödediğini fark ettiyse hemen vergi dairesine başvuru yapmalıdır. Vergi dairesine başvuru esnasında ödenen cezanın dekontunu almayı ve yanında bulundurmayı da unutmamalısınız. Böylece kısa sürede vergi dairesi başvurusunu tamamlayabilirsiniz. Yanlış ödediğiniz dekontla birlikte Gelir İdare Başkanlığı’na bir dilekçe yazmalı, yanlış ödediğinize ilişkin bilgilendirmeyi yapmalısınız. Gelir İdare Başkanlığı başvurunuzu kısa sürede değerlendirerek düzeltme için gerekli işlemleri gerçekleştirecektir.

Trafik Cezası Yanlış Ödeme İle İlgili Bilgilere Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK