Ana sayfa Trafik Trafik İdari Para Cezası

Trafik İdari Para Cezası

0
PAYLAŞ

Nüfusun hızlı bir şekilde artışı aynı zamanda araç sayılarında da artış olmasına neden olmuştur. Artık he aile de birden fazla araç bulunmaktadır. Bu kadar fazla aracın trafiğe çıkması da beraberinde kazaları ve trafik sorunlarını getirmektedir. Özellikle de İstanbul gibi kalabalık ve büyük şehirlerde trafik sorunu bir çileye dönüşebilmektedir. Kısa mesafeler için bile saatlerce trafikte kalınabilmektedir. Uzun süreler trafikte kalmak ise insanları hem beden sağlığı açısından hem de psikolojik açıdan yormakta ve trafik sendromu adı verilen yeni bir takım rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. İnsanların trafiği daha rahat ve güvenli bir şekilde kullanması için ise trafik belli kurallar bütününe bağlanmış ve bu kurallara uyularak trafik düzeni sağlanmıştır. Trafik kuralları bir yerden başka bir yere hızlı bir şekilde değil güvenli bir şekilde ulaşmanız için tasarlanmıştır. Trafik kuralları her zaman için araçların en güvenli şekilde bir yerden bir yere seyahatlerini olumlu hale getirdiği gibi bu kurallara uyulmaması halinde istenmeyen sorunlar ile de karşılaşılmaktadır. Trafik kurallarına uyulmaması halinde küçük çaplı kazalar meydana geleceği gibi sonu ölümlü biten kazalar da yaşanabilmektedir. Bu yüzden de trafik kurallarına uyulması hayati değer taşımaktadır. Tabi bir de can ve mal kaybı oluşturmamasına rağmen ihlal edilen kurallar da bulunmaktadır. Tüm kural ihlalleri belirli cezalar ile cezalandırılmaktadır. Trafik cezaları genellikle para cezası şeklinde görülse de aracın trafikten men edilmesi, ehliyete el konulması, aracın bağlanması veya kazanın türüne göre sürücü için hapis isteme cezası gibi birçok farklı ceza türü uygulanabilmektedir. Kasıtlı veya kasıtsız şekilde trafik kurallarının çiğnenmesi durumunda yapılan bu hataya göre cezalar uygulanmaktadır. Kural ihlali yapan sürücüler ise uygulanan bu ceza kanunlarla desteklendiğinden dolayı trafik idari para cezası olarak isimlendirilmektedir.

Trafik kurallarına uyulmadığı durumlarında oluşacak olan trafik idari para cezalarını maddeler halinde sizlere sunuyoruz.

  • Öncelikle alkol alarak trafiğe çıkan sürücüler yakalandıkları zaman ilgili kanun maddesi gereğince cezai yaptırım uygulanmaktadır. Alkollü araç kullanarak yakalanan kişilerin daha önceki vukuatları da göz önüne alınarak ceza uygulanmaktadır. Bu cezalar ise genellikle sürücü belgesinin alınması olmaktadır.
  • Sürücü belgesi olmadan araç kullanmak da cezai yaptırım ile sonuçlanan bir kural ihlali olmaktadır. Sürücü belgesi olmadan araç kullanan kişiler için değil aynı zamanda aracı sürmesine izin veren araç sahiplerine de cezai işlemler uygulanmaktadır.
  • Araç seyir halinde iken telefon ile konuşmak, araç içerisinde trafik içerisine çöp vs gibi maddeler atmak ile toplum huzurunu ve trafik akışını bozacak şekilde araç kullanmak da kanun hükmünde belirlenmiş olan cezai işlemlerin uygulanmasına neden olmaktadır.
  • Kırmızı ışıkta geçmek bazen büyük kazalara da neden olabilmektedir. Ancak trafik yoğunluğu olmasa bile kırmızı ışık yanarken beklemeyen ve geçen araçlar için direkt olarak plaka üzerinden kırmızı ışık ihlali cezası uygulanmaktadır.
  • Herhangi bir trafik kazasında hayat kurtaracak önlemlerden biri olan emniyet kemerinin trafikte seyir halinde bağlı olmaması durumunda idari para cezası uygulanmaktadır.
  • Araçların belirli sürelerde muayenesi yapılmalı ve bu şekilde trafiğe çıkılmalıdır. Gerekli olan muayene işlemlerinin yapılmaması durumunda, trafik sigortası veya diğer belge eksikliklerinde de trafik idari para cezaları uygulanmaktadır.
  • Yolun şartlarına göre belirli hız limitleri oluşturulmuştur. Sürücüler bu hız limitlerini aşmamalıdır. Eğer ki belirlenmiş olan bu hız sınırı aşılır ve sürücü hem kendi hayatını hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını riske atarak seyir halinde giderse direkt olarak plakadan araca idari para cezası kesilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK