Ana sayfa Trafik Trafik İhbar

Trafik İhbar

0
PAYLAŞ

Batı ülkelerinde denemiş ve son derece de etkili bir sistem olmuş olan trafik ihbar sistemi ülkemizde de pilot bölgelerde denendikten sonra yararı görülmüş ve yurt genelinde uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle de trafik akışı sırasında trafik kurallarını ihlal eden, yanlış park eden, engelli yerlerine park edenler ve seyir halinde iken kural ihlalinde bulunan araçların plakası görünecek bir şekilde akıllı telefonlar ile fotoğrafını çekebilir veya videoya alabilirsiniz. Bu kaydı da Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesine girerek ihbarda bulunabilirsiniz.

2013 yılından önceki mevzuatta belirtilen uygulamalara göre, mağdur olan kişilerin kişisel başvuruları değerlendirilirken kolluk kuvvetleri, kuralları çiğnemiş olan araçları seyir halindeyken durdurabilirdi. Mobese kameralarına veya trafik polisine yakalanmayan ancak kural ihlali yapan kişiler ceza almadan kurtulabiliyorlardı. Ancak trafik ihbar hattı sayesinde bu tür durumlar tamamen ortadan kalkmış ve idealist kural ihlali yapmayan kişiler yapan kişileri bu şekilde ihbar edebilmektedir.

Bu sebepten ötürü de trafikte kural ihlalinde bulunan ve bu ihlali de herhangi birinin video kaydı ile belgelemesi sonucunda ceza yazılmasının önü açılmış oldu. Her yıl on bin insanın hayatını kaybettiği trafik kazalarını en aza indirebilmek için bu yönetmelik 2013 yılında seferberlik olarak lanse edilmişti. Yapılan bu düzenleme sayesinde trafik kural ihlalini görüntüleyen veya belgeleyen kişiler,  hatalı sürücüye ceza yazılmasını sağlayabilmektedir.

 

Bu yararlı uygulama sayesinde trafik kurallarında hata yapan, diğer araçları ve yayaları tehlikeye atan kişiler ya da trafik içerisinde tacizde bulunan kişiler akıllı telefonlar ile görüntülenerek bu kişilere ceza uygulanmaktadır. Bu trafik ihbar sistemi internet üzerinden kolayca gerçekleştirilmektedir. Son dönemlerde devlet kurumlarının tüm sistemleri internet üzerine taşıması sayesinde bu tür uygulamalar direkt olarak emniyet güçlerinin işine yaramaktadır. Aynı zamanda trafik kurallarının ihlal edilmesi durumunda çekilen görüntüler sosyal medya hesaplarına yüklenmesi halinde de emniyet şikayetçi olmasa da bu görüntüler sonrasında cezai işlemler uygulanabilmektedir. Peki, trafikte kural ihlali yapan kişilerin ceza alması için yapılacak olan ihbar sistemi nasıl gerçekleşmektedir.

Trafik İhbar Nasıl Yapılır?

Trafik ihbar sisteminin internet üzerinden gerçekleştirilmesi için iki farklı sistem bulunmaktadır. Bu sistemler sayesinde hızlı, güvenli ve kaliteli bir sistem sağlanmaktadır. Öncelikle Alo 154 telefon ihbar hattından bu tür hatalı sürücüler ihbar edilebilmektedir. İhbar hattı dışında ayrıca internet aracılığı ile de ihbar yapılmaktadır.

İkinci yöntem ise internet üzerinden son derece kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır. Öncelikle trafik kuralını ihlal eden sürücünün şikayet edilmesi için elinizde fotoğraf ve video çekimleri bulunmak zorundadır. Gerekli olan belgeler bulunmaz ise şikayet kabul edilmeyecektir. Site içeriğine girdiğinizde basit bir şekilde yörüngeleri takip ederek kolayca elinizdeki görüntüleri sisteme yükler ve şikayetçi olursunuz. Bu sistem sayesinde hem trafik kurallarını ihlal eden kişileri emniyete bildirmiş hem de sonrasında oluşacak herhangi bir trafik kazasını önlemiş olursunuz. Bu şekildeki olaylara sık sık rast geliyorsanız direkt olarak Google Play üzerinden uygulama indirebilir ve bu uygulama sayesinde kolayca tek tuşla olayları çekebilir ve anında sisteme yüklersiniz.

Her zaman için kolaylık ve kalite sağlayacak olan internet sistemleri şikayet ve ihbar servisleri sayesinde oldukça yararlı bir durum gözlemlenmektedir. Çünkü trafik kurallarını ihlal edenler ve ceza almayanlar bu durumu daha sonraları daha da abartıp olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Bu yüzden de herhangi bir trafik kuralı ihlali durumunda sizler de bu anların görüntüsünü alabilir ve direkt olarak bu adresler üzerinden yüklemesini yapabilirsiniz.

EGM Trafik ihbar İçin TIKLAYINIZ!

EGM Google Play Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK