Ana sayfa Trafik Trafik İşaretleri

Trafik İşaretleri

0
PAYLAŞ

Nüfusun artması ve refah seviyesinin yükselmesi ile birlikte her ülkede olduğu gibi ülkemizde de araç sayısında ve trafik yoğunluğunda oldukça artış olmaktadır. Artan trafik yoğunluğu nedeniyle birçok farklı trafik kuralı ve trafik işareti de hayatımıza girmiştir. Aktif olarak araç kullanan sürücülerin bu trafik işaretlerine ve levhalarına harfiyen uyması zorunlu bir durum oluşturmaktadır. Trafik işaretlerine uyulmadığı takdirde ise kazalar kaçınılmaz olmaktadır. Bu kazalar maddi kayıplar ile sonuçlanabileceği gibi aynı zamanda can kayıpları ile de sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden dolayı da sürücülerin trafik işaretlerine önemle uyması gerekir. Hem sürücülerin kendi hayatlarını güven altında tutmak ve sağlıklı bir şekilde ulaşım sistemini sağlamak hem de diğer kişilerin can ve mal güvenliğini korumak adına Karayolları Genel Müdürlüğü bir takım trafik işaretleri ve trafik çalışmaları gerçekleştirmektedir. Karayolları Genel Müdürlüğü çalışmalarının başında ise trafik işaretlerinin belirlenmesi, düzenlenmesi ve uygulanması gibi görevleri bulunmaktadır. Yapılan bu trafik işaretleri ve levhaları sayesinde trafik akışı güvenli ve sağlıklı bir şekilde ilerlemektedir. Trafik işaretleri sayesinde sürücüler yönlendirilmekte ve istenilen ulaşım mesafesini en güvenli şekilde girmektedir. Belirlenmiş olan trafik işaretlerine uyulmaması halinde ise trafik cezaları uygulanmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan bu cezai yaptırımlar para cezası olduğu gibi işlenen trafik suçuna göre farklılık da göstermektedir.

Eğer trafik işaretleri olmasaydı hem sürücülerin hem de yayaların diğer sürücü ve yayaları kontrol etmesi zorlanacaktı. Trafik içerisinde bir düzen olmayacak ve herkes bilinçsiz bir şekilde kendiliğinden bir yerden bir yere gitmeye çalışacaktı. Bu da tabi ki en sonunda kazalara neden olacaktır. Örneğin trafik ışıkları olmasa dört yol kesişiminde hangi aracın önce geçeceği, hangi aracın geçiş üstünlüğü olduğu gibi durumlar ortaya çıkmayacak ve bunun sonunda da kazalar ve kargaşa yaşanacaktır. Trafikte var olan trafik ışıkları sürücülerin ve yayaların anlaştığı, birbirlerinin haklarını koruduğu bir sistem sunmaktadır. Trafik işaretlerine dikkatli ve doğru bir şekilde uymak trafikteki tüm riskleri ortadan kaldıracaktır. Sürekli olarak güncellenen ve yenilenen trafik işaretlerini nasıl inceleyeceğiniz ve öğreneceğiniz konusunda yazımızın içinde geniş bir bilgi sunacağız.

Trafik İşaretleri Nelerdir?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi trafik ışıklarının belirlenmesi, düzenlenmesi ve uygulanması gibi tüm çalışmalar Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ehliyet almak için sürücü kursuna giden her sürücü adayına bu işaretler öğretilmektedir. Ancak bu işaretler ile sürekli karşılanmadığı zaman unutma durumu da söz konusu olmaktadır. Bir sürücünün tüm trafik işaret ve levhalarının ne anlama geldiğini ezbere bilmesi ve trafikte sadece bu işaretlere uygun şekilde araç kullanması gerekmektedir. Bunun için de Karayolları Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden sürücülere sürekli olarak güncellenen trafik işaret ve levhaları hakkında bilgi verilmektedir. Bu adreste trafik işaretlerinin tüm görsellerini görebilir ve unuttuğunuz tüm trafik işaretlerini yeniden öğrenebilirsiniz.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü resmi internet adresine giriş yaptığınızda direkt olarak sekmeler arasında trafik işaretleri ve levhaları ismindeki butonu göreceksiniz. Bu seçeneği seçtiğiniz anda direkt olarak en son güncellenmiş olan trafik işaretlerini görebilirsiniz.

Trafik işaret ve levhaları sayfasına giriş yaptığınızda tüm işaretleri ve levhaların ne anlama geldiğini en ince ayrıntısına kadar öğrenecek ve son derece de kaliteli bir sistem üzerinden bilgi akışı sağlamış olacaksınız. Trafik akışında sizlere rehberlik edecek ve her zaman için de güvenli şekilde ulaşım sistemlerini gerçekleştirmenizi sağlayacak olan bu işaret ve levhalar her zaman için hayat kurtaracağı unutulmamalıdır.

Trafik İşaretlerini İncelemek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK