Ana sayfa Trafik Trafik Para Cezaları

Trafik Para Cezaları

0
PAYLAŞ

Günlük hayatta insanlarının vakitlerinin bir kısmı genel olarak trafikte geçmektedir. İnsanların trafikte geçirdikleri zaman uzadıkça trafikte sıkıntıların meydana çıkma riski artış gösterebilmektedir. Trafiğin uzamasından kaynaklanmakta olan sıkıntılardan bazıları gerginlik ve stres gibi ruh hallerinin neden olduğu durumlardan meydana gelebilmektedir. Bu tür sıkıntılı durumlarda insanlar trafik kurallarına uyum sağlamayı unutabilir veya trafik kurallarını önemsemeyebilirler. Trafik kuralları trafiğin daha akıcı ve daha güvenli bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli olan en temel unsurlardan birisi olarak bilinmektedir. Bu kurallar belirli çerçeveler doğrultusunda yaptırım gücüne sahip kurallardır. Kurallara uyulmadığı takdirde kurallara uymamasına karşılık sürücüye parasal olarak cezai işlem uygulanabilmekte hatta daha da ötesi durumlarda ehliyete de geçici bir süre el koyulabilmektedir. Sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazıda trafik para cezaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yazımızda trafik para cezalarını maddeler halinde ele alarak daha anlaşılır bir şekilde olması sağlanmıştır.

Trafik Para Cezaları Hangileridir?

  • Trafik para cezalarında alkollü araç kullanımlarına karşı sürücüyü caydırıcı cezalar verilmektedir. Belirli miktarın üzerinde alkollü olarak araç kullanan sürücülere alkollü araç kullandığı tespit edilmesi durumunda ilk cezada 800 TL, ikinci cezada 1003 TL, üç veya üçten daha fazla alkollü yakalanması durumunda ise 1609 TL olmak üzere para cezaları uygulanmaktadır. Ayrıca alkollü araç kullanan sürücülerin yakalanma sayısına göre ehliyetlerine el koyularak trafikten men edilme gibi durumları söz konusu olabilmektedir.
  • Ehliyetsiz olarak araç kullanan veya ehliyetsiz bir kişiye aracını veren ve kullandıran kişilere de 1609 TL para cezası uygulanmaktadır. Eğer araç sürücüye ait bir araç değil ise aracın plakası üzerine de para cezası yazılabilmektedir.
  • Sürücü trafik üzerinde hareket halindeyken araçta telefon görüşmesi yapması durumunda 88 TL para cezası uygulanabilmektedir. Ancak sürücü araç kullanırken kulaklık yardımı ile telefon görüşmesi yapabilir. Aynı zamanda araçtan dışarıya çöp atmak ve trafikte diğer insanları rahatsız edecek davranışlarda bulunup zarar vermekte trafik cezalarının sebepleri arasında yer almaktadır.
  • Kırmızı ışıkta durulması ve geçilmemesi gerektiğini herkes bilmektedir. Ancak trafik kurallarına ve trafik ışıklarına uyum sağlamayan ve kırmızı ışıkta geçen sürücülere 189 TL para cezası uygulanmaktadır.
  • Trafikte sürücülerin ve diğer yolcuların can güvenliğini emniyet kemerinin sağladığı tüm insanlar tarafından bilinmektedir. Bu yüzden emniyet kemerinin takılması önemlidir ve zorunlu bir trafik kuralıdır. Emniyet kemerini takmadan seyir halinde tespit edilen sürücüye 88 TL para cezası uygulanmaktadır.
  • Park edilmesi yasak olan yerlere uyarı levhaları olduğu halde park yapan araçların sürücülerine 88 TL para cezası uygulanmaktadır.
  • Yolların durumuna göre hız sınırları farklılık göstermektedir. Hız sınırını aşan sürücüler %10 ile %30 arasında aşarsa 189 TL, %30 dan fazla aşarsa 392 TL para cezasına tabi tutulmaktadır. Bu ceza aynı zamanda sürücü belgesini almaya kadar da gidebilmektedir.
  • Araç muayeneleri yaptırılması zorunlu ve önemli bir uygulamadır. Muayenesiz araç kullanan sürücülere kanunen 88 TL para cezası uygulanmaktadır.

Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı trafik cezası yediğiniz takdirde cezanızı erken ödemeniz durumunda %25 erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz ve cezanızı indirimli bir şekilde ödeyebilirsiniz. Trafik cezalarına uyum sağlamadığınız takdirde para cezasına tabi tutulduğunuz gibi aynı zamanda sürücü belgenizde de ceza puanınızın artmasına neden olabilirsiniz. Tüm bu cezaların yanı sıra trafik kurallarına uyum sağlamadığınız zaman trafikte bulunmakta olan diğer insanların can ve mal kaybına da neden olabilirsiniz. Bu yüzden trafik kurallarına uyum sağlamak önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK