Ana sayfa Trafik Trafik Poliçesi Sorgulama

Trafik Poliçesi Sorgulama

0
PAYLAŞ

Poliçe bir sigorta ile alakalı tüm bilgileri içerisinde barındıran belge olmaktadır. Poliçe içerisinde sigortanın başlangıç ve bitiş tarihleri ile ödenecek zamana bağlı olan prim ve teminat miktarları ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Sigorta anlaşmasından sonra kişilere verilen ve tek taraflı olan bir belgedir. Sigorta sözleşmesi, sigortacının onayı sonrasında sigorta primlerinin ödenmeye başlaması ile birlikte geçerlilik kazanır. Sigorta yapılan kişi herhangi bir kişisel çıkar olmadığı durumlarda hayatı ile ilgili riskli bir olay yaşandığı zaman bu sigorta kapsamına giren olaylarda maddi destekte bulunmaktadır. Yapılan sigorta sözleşmesi ile iki taraf da belli sorumluluklar ve yükümlülükler altına girmiş olur.

Sigorta işlemleri arasında bulunan Trafik Sigortası Poliçesi, trafik sigortası, her araç sahibi  tarafından yaptırılması zorunlu olan işlemler arasında bulunmaktadır. Araç için herhangi bir zarar meydana geldiği zaman hem aracın masrafları hem de karşı tarafın masrafları bu sigorta kapsamında karşılanmaktadır.

Trafik sigortası olmayan, günü geçen veya herhangi bir neden ile eksiklik bulunan kişilerin araçları trafik çevirmelerinde yakalandığı anda araç bağlanır ve trafik şubelerinin otoparklarına çekilir. Yani daha açıklayıcı bir ifade ile sigortasız araçlar yolda yakalandıktan sonra para cezası kesilerek yollarına devam ettirilmemektedir. Böyle bir durumda araç direkt bağlanmakta ve sonrasında bu aracı almak da hiç kolay olmamaktadır.

 

Seyir esnasında trafik sigortası olmadığı için bağlanan araçları tekrardan geri almak adına öncelikle trafik sigortası poliçesi yapılmalı, sonrasında da aracın çekildiği otoparka giderek buradaki görevlilere yapılan trafik sigortasının belgesi gösterilmesi zorunludur. Aynı zamanda aracın trafik sigortası olmadan trafiğe çıkartılması yüzünde de belli miktarda para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca aracın otoparkta kaldığı her gün için de otopark ücreti ödenmesi gerekmektedir. Trafik poliçesinin hangi zamanlarda primlerinin ödeneceği ve bu primlerin ne kadar tutacağı gibi rakamsal değerleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve sonrasında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girer. Trafik sigortası tüm sigorta şirketleri tarafından aralarında hiçbir fark olmaksın uygulanmaktadır.

Trafik poliçesi sorgulama işlemi internet üzerinden online olarak gerçekleştirilen son derece basit bir işlem olmaktadır.

Trafik Poliçesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik Poliçesi sorgulama İki farklı şekilde yapılabilmektedir.

  • E-Devlet Sistemi üzerinden
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesi aracılığıyla

E – Devlet sistemi üzerinden trafik sigortası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle şu adımları takip etmeniz gerekmektedir.

E – devlet sistemi üzerinden işlem gerçekleştirmek için direkt olarak verilen adrese girmeniz ve sonrasında da karşınıza çıkacak olan ekranda Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklamanız gerekir.

Kimlik doğrulaması sonrasında T.C kimlik numarasını ve postaneden 2 TL karşılığında alınan E – Devlet şifresini sizden istenen alanlara girmeniz ve sonrasında da sisteme giriş yapmanız gerekir.

E – Devlet sistemine belirtilen işlem adımları ile giriş yaptığınızda karşınıza Trafik Poliçesi Sorgulama ekranı gelecektir. Bu ibareyi gördükten sonra da araç plakasın istenen alana girmeniz ve sonrasında da sorgula butonuna basarak trafik poliçesi hakkındaki tüm detayları öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Trafik Poliçesi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Trafik poliçelerini aynı zamanda SBM internet sitesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun içinde şu adımları takip etmeniz gerekir.

Öncelikle belirtilen internet adresine giriş yapmanı gerekmektedir.

Bu sayfada trafik poliçesi sorgulamak için plaka ve T.C Kimlik numarasını veya plaka ile vergi numarasını kullanarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Son derece basit bir şekilde gerçekleştireceğiniz bu sorgulamalar sayesinde trafik sigortası ile alakalı tüm bilgileri kolayca edinebilir ve sonrasında da trafikte hiçbir şekilde hiçbir sorunla karşılaşmadan güvenli bir biçimde ulaşım kalitenizi sürdürmüş olursunuz.

SBM Trafik Poliçesi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK