Ana sayfa Trafik Trafik Polisinin Görevleri

Trafik Polisinin Görevleri

0
PAYLAŞ

Günümüzde insanlar pek çok işi gereği sürekli olarak hareket halindedir. Alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak, işe gidip gelmek ve buna benzer daha pek çok nedenler insanların gün içerisinde sürekli hareket halinde olmasına birer örnektir. İnsanlar hareket halinde iken gitmek istedikleri yerlere ulaşım sağlamak için çeşitli vasıtalar kullanmaktadır ve gidecekleri yerlere çeşitli vasıtalar aracılığı ile ulaşım sağlamaktadır. Bu vasıtalar genellikle araba, taksi, otobüs ve metro gibi araçlardan oluşmaktadır. Tüm bu araçların trafikte düzenli bir şekilde hareket etmeleri insan sağlığı açısından büyük ölçüde önem taşımaktadır. Trafikte tüm düzeni ve akıcılığı rahat bir şekilde sorunsuz olarak sağlamak için trafik polislerinin büyük ölçüde önemi bulunmaktadır.

Trafik polisinin görevleri arasında trafiğin güvenliğini sağlaması, trafikte kaza ve kayıpları önlemesi en önemli görevler arasında yer almaktadır. Trafik polisi gerekli gördüğü durumlarda trafikte bulunmakta olan araçları kontrol edebilme yetkisine sahiptir. Ayrıca trafik polisleri araçlarda bulunması gereken belgeleri, araç ruhsatını, sürücülere ait belgeleri ve sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetleyebilme yetkisine de sahip olmaktadır.

Trafik polislerinin en başta  gelmekte olan başlıca görevleri arasında duran veya akan trafiğin yönetilmesini sağlamak, trafik kazaları oluşması durumunda kaza yerinde kaza tespit tutanağı düzenlemek, trafik kurallarına uymayan kişileri ve trafikte suç işleyen kişilerin tespitini sağlayarak bu kişilere cezai işlem uygulamak, trafik kazası durumunda yaralılara yardım etmek ve yaralı kişilerin kimliğini tespit ederek ailelerine durumları hakkında haber vermek, trafikte bulunan araçların belge ve plakalarını vermek, kaza anında araçların ve sürücülerin sicillerini tutmak ve hasar tazminatı ödemelerini hızlandırmak amacı ile sigorta şirketlerince istenecek gerekli bilgi ve belgeleri temin etmek trafik polisinin görevleri arasında yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK