Ana sayfa Trafik Trafik Sigortasının Genel Şartları

Trafik Sigortasının Genel Şartları

0
PAYLAŞ

Karayolları trafik kanunu gereğince araç sahipleri araçlarını trafiğe çıkarmak için öncelikle trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Trafik sigortası denilen aslında karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası olan bu ödeme sistemi sayesinde herhangi bir kaza anında karşı tarafın hasarının karşılanmasını sağlamaktadır. Karşılanacak olan hasar bedeli ise belli oranlar üzerinden hesaplanmaktadır. Araç ruhsatını kendi üzerinize almak için diğer belgeler ile birlikte trafik sigortası poliçesi de trafik tescil şubesine teslim edilmelidir. Karayoluna çıkacak olan tüm motorlu taşıtlar için gerekli olan trafik sigortası ülkede en çok yaptırılan sigorta türü de olmaktadır. Yazımızın devamında trafik sigortasının genel şartları hakkında bilgi vereceğiz.

Sigortanın Kapsamı

Poliçede kayıtlı olan motorlu taşıtın trafik sırasında herhangi bir nedenden dolayı diğer bir araca çarpması durumunda kusurlu sigortalı olan araç ise sigorta belli oranlarda ödeme yapmaktadır. Sigortanın karşı tarafın hasarını karşılaması belli kriterlere göre belirlenmektedir. Bu kriterler belli oranlarda belirlendiği gibi aynı zamanda zarar gören kişinin sigortadan isteyeceği talepler de sınırlı olacaktır.

 

Kapsama Giren Teminat Türleri

  • Genel şartlar kapsamında sigorta teminatı türleri bulunmaktadır. Bu teminat türleri ise;
  • Maddi zararlar teminatı
  • Sağlık giderleri teminatı
  • Sürekli sakatlık teminatı
  • Destekten yoksun kalma (ölüm) teminatıdır.

Araç üzerinde zarar gören ve araçta meydana gelen kayıp üzerindeki azalma maddi zararlar teminatı olarak tanımlanmaktadır. Aracı sigortalı olan kişi herhangi bir kaza durumunda kaybın ne kadar olduğu, kazada kimin suçlu olduğu ve sigorta bedelinin ödenmesi gibi tüm belirlemeler eksperler tarafından belirlenecek ve bu belirlenmeler sonrasında sigorta kapsamı işleyecektir. Sigorta kapsamına girmiş bulunan hasar ve maddi kayıplar direkt olarak sigorta tarafından karşılanacaktır. Ancak kaza sonrasında yapılacak belirlemeler sonrasında sigorta kapsamında olmayan bir hasar varsa bu direkt sürücüler tarafından karşılanacaktır.

BİR CEVAP BIRAK