Ana sayfa Araç Trafikte Araç Geçiş Üstünlüğü

Trafikte Araç Geçiş Üstünlüğü

0
PAYLAŞ

Trafikte Araç Geçiş Üstünlüğü Nedir?

Araç geçiş üstünlüğü konusunda 2918 sayılı Trafik Kanunu içerisinde, “Görev sırasında, belirli araç sürücülerinin can ya da mal güvenliğini tehlikeye sokmama konusunda trafik kısıtlama ya da yasaklarına bağlı olmamalarıdır.” şeklinde yer almaktadır. Araç geçiş üstünlüğü yer alan bir aracı duyan ya da gören araç sürücüleri bu araçların trafik içerisinde kolayca ilerlemelerini sağlamak amacıyla taşıt yolu sütünde yer açabilmek, gerekiyorsa durmak ya da bu araçlar tarafından tamamen geçilinceye kadar beklemesi gerekmektedir

 Geçiş Üstünlüğüne Sahip Olan Araçlar Nelerdir?

 

Yaralı ya da acil hastaların taşınması ve bu duruma ilişkin olarak ilk ve acil yardımın yapılması için kullanılan ambulans ve özel amaçlı taşıtlarla beraber yaralı veya acil hasta taşıyan diğer araçlar,

Trafik güvenliğini korumaya yönelik ya da trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine giden trafik hizmetlerine ait olan araçlar,

İtfaiye araçları ile benzeri durumda acil müdahale araçları,

Organ ve doku nakil taşıtları,

Sanık ya da suçluları takip yapan veya genel güvenlik ve asayiş konusunda olay yerine giden zabıta araçları,

Yolun yapım ve bakımından sorumlu olan bir kuruluşa ait kar ve buz mücadelesi araçları ile beraber acil müdahale gerektiren çalışmalarda görevli taşıtlar,

Hizmetin devamı süresince koruma araçları ile beraber korunan araçlar,

Afet ve acil durum sırasında afet ve acil durum hizmetlerinde görevli yer alan araçlar, şeklinde sıralanmaktadır.

Yukarıda saymış olduğumuz araçların da birbirleri ile karşılaştıkları zaman kanunda belirtilmiş olan sıraya uygun şekilde birbirlerine yol vermeleri gerekir. Ayrıca yukarıda belirtilmiş olan araçlar haricinde yaralı ve acil hasta taşıyan ve geçiş üstünlüğüne sahip oldukları ayırım işaretiyle belirlenmemiş olan araçlar, ses cihazları ve ışıklı işaretlerini bir arada kullanarak, gerektiğinde el ve kol işareti yaparak araç geçiş üstünlüğü hakkını kullanmaktadır. Belirtilen bu ayırıcı işaretler ile beraber cankurtaran araçları ile trafik ve genel zabıtaya ait olan araçlarda mavi-kırmızı ya da mavi ışık şeklinde yer alırken Karayolları Genel Müdürlüğünün sadece trafik hizmeti için tahsis edilen taşıtları ise mavi ışık ile ifade edilmektedir. Bununla beraber itfaiye ve sivil savunma araçları üzerinde kırmızı renkli ve ışık saçan, normal hava şartları içerisinde 150 metreden kolay bir şekilde görülebilen dönerli ve aralıklı yanıp sönebilen lambalı cihazların bulunması gerekir. Sesli uyarı konusunda ise 150 metreden duyulan sirenlerinin bulunması zorunlu yer almaktadır. Sarı renkli tepe lambaları genel olarak uyarı içindir, araç geçiş üstünlüğü sağlamamaktadır. Sarı tepe lambası sadece araçların kendilerini göstermeleri ya da tehlikesiz sürüş için uyarılmaları için kullanılır. Önemli bilgilerden biri de motorlu araçların geçiş üstünlüğü sırasında soldaki araç sağdan gelen araca ilk geçiş hakkını vermesi gerekir.

Trafikte Araç Geçiş Üstünlüğü Bulunan Araçlara Nasıl Yol Verilir?

2918 sayılı Trafik kanunu içerisinde araç geçiş üstünlüğü yer alan araçlara nasıl yol verileceğine ilişkin özel bir yöntem ve yaklaşım bulunmamaktadır. Ancak geçilmek istenen araçların sürücülerinin, “geçiş üstünlüğü yer alan bir aracın duyulur ya da görülür işaretini aldığı zaman, bu araçların kolayca ilerlemelerini sağlama konusunda taşıt yolu üzerinde yer açmak, gerekiyorsa durma” zorunda oldukları açıkça yer almaktadır. Araç geçiş üstünlüğü yer alan araçlara yol vermek için aşağıdaki altı yöntem kullanılmaktadır.

1) Sürücülerin tek şeritli olarak bulunan çift yönlü yollarda araç geçiş üstünlüğü yer alan araçla arasında birkaç araç daha bulunması durumunda hızını artırması gerekir. Bunun yanında mümkün olduğu kadar sağa doğru yanaşmalı veya gerekli koşullarda durması gerekmektedir. Önemli bir uyarı olarak sürücülerin hiçbir zaman karşı şeride geçerek yol vermeye çalışmamaları gerekmektedir. Bunun nedeni bu genelde acil durum aracının yapması gerekendir.

2) Araç sahiplerinin tek şeritli ya da iki aracın yan yana yer alamayacağı kadar dar olan yollarda yolun durumunu göz önünde alarak, hızlarını her zaman mümkün olduğunca yükseltmesi gerekmektedir. Bunun yanında gördüğü en uygun yerlere, geçiş üstünlüğü olan taşıtları rahatça geçebileceği şekilde çekilmesi ve yol vermesi son derece önemlidir.

3) Acil durum araçları çok şeritli veya emniyet şeridi yer alan yollarda ise emniyet şeridini kullanmaktadır. Araç sahipleri emniyet şeridinin daralmış olduğu yerlerde, acil durum aracının konumunu gözlemlenmeli ve geçişini kolaylaştırıcı imkânlar sağlanması gerekir.

4) genel olarak acil durum araçları çok şeritli, emniyet şeridi yer almayan yollarda sağ şeridi kullanmaya çalışmaktadır. Bu nedenle yol vermek isteyen araç sol şeritte yer alıyorsa iyice yavaşlamalı, eğer gerektiği zamanlarda durarak sağ şeritteki araçların girebileceği boşluğu bırakması gerekir. Eğer araç sağ şeritte yer alıyorsa, sol şeritte bulunan araçların açtığı boşluklara sokulması son derece önemlidir. Sol şeritte herhangi bir boşluk bulunmuyorsa mümkün olduğunca sola doğru yanaşmaya çalışması gerekir.

5) Sürücülerin kavşaklar üzerinde her zaman acil durum araçlarına öncelik vermeleri gerekir. Eğer kavşak içinde yol verme imkânı varsa öncelikli olarak dönüşü gerçekleştirip, sonra yol verilmelidir. Böylece trafik kitlenmemiş olmaktadır.

6) Araç sürücülerinin trafik ışıkları üzerinde dururken de yol vermesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ışık ihlali yapmaları zorunludur. Fakat bu işlemi yaparken dikkatli olması ve dörtlülerini yakması, bağlı bulunan yolları kontrol ederek, gerektiği zamanlarda selektör ve kornayla diğer sürücüleri uyarması gerekir. Yol vermek amacıyla yapılmış olan ışık ihlallerinde gelen cezaya, ilgili emniyet müdürlüğüne dilekçe yolu ile cezanın ödenmesi engellenebilir.

Bu durumlara ek olarak araç geçiş üstünlüğü yer alan araçları kullanan sürücülerinde dikkat etmesi gereken hususlar bulunur. Araç geçiş üstünlüğü yer alan araçların sürücüleri görev durumunda iken geçiş üstünlüğüne sahip olduklarını unutmaması gerekir. Görev hali dışarısında geçiş üstünlüğü hakkını ve işaretlerini kullanmaları kesinlikle yasak bulunmaktadır. Geçiş üstünlüğü hakkı, halkın can ve mal güvenliklerini tehlikeye sokmamak, ışıklı ya da sesli uyarı işaretlerini bir arada verme şartı ile kullanılır. Geçiş hakkına sahip bulunan bu araçlar trafik kısıtlama ve yasaklarına bağlı olmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK