Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Trafikten Men Cezası

Trafikten Men Cezası

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları düzenli ve güvenli bir trafik için uyulması gereken kurallar bütünüdür. Uyulmaması halinde kişilere ceza olarak geri dönüşüm sağlanmaktadır. Sürücülerin trafiğe çıkmak için ilk önce gerekli evrak ve belgeleri tamamlaması gerekmektedir. Sürücü belgesi, kasko gibi bir takım belgeler olmadan trafiğe çıkmaları yasaktır. Bu belgelerin eksik ya da olmaması halinde zabıtalar tarafından trafikten men cezası kişilere uygulanabilir. Yetkili kişiler bu işle görevlidir. Aynı şekilde kullandığınız aracın da her bakımdan bakımının yapılmış olması ve eksikliklerinin giderilmiş olması gerekir. Bakım ve muayeneleri yapılmamış, trafiğe çıkmak açısından uygun görülmeyen araçlarla da trafiğe çıkmak yasaktır. Bunun için araçların da bakım ve muayenelerinin tam olarak yapılmış olması ve eksikliklerinin giderilmiş olması gerekmektedir. Trafikten men cezası saymış olduğumuz gibi sürücülerin kurallara uymadığı, belgelerini tamamlamadığı ve araçlarının bakım ve muayenelerini yaptırmadıkları zaman verilen bir cezadır. Bu ceza trafik güvenliği açısından gerekli yasal bir süreçtir.

Trafikten Men Cezası Oluşturan Durumlar

Gerekli kurallara uyulmadığı ve prosüdürleri yerine getirilmediği takdirde trafikten men cezası ile zabıtalar ya da yetkili memurlar tarafından sürücülerin araçlarına el konulur ve bir süre araçlarının kullanımına izin verilmez. Gerekli şartları taşıncaya kadar bu ceza devem eder.  Peki trafikten men cezasını gerektiren durumlar nelerdir, bunlar üzerinde durmaya çalışalım:

 

İlk olarak yapılması gereken satın almış olduğunuz araç üzerinde yapılan teknik değişiklikleri aracın tescilini yapan kuruma 1 ay sür içinde bildirmeniz gerekir. Bildirilmediği durumda trafikte men cezası uygulanır. Yeni satın alınan bir araç yeni sahibinin üzerine tescil edilmesi gerekir ve bunun için tescil belgesi alınması şarttır.

En önemli konulardan biri olan aracın bakım ve muayenelerinin de tam olarak yapılması gerekir. Aracınızın bozuk parçası varsa değiştirilmesi, lastiklerinin sağlam olması, ışıklarının onarılması gerekir. Kısaca trafiğe çıkarken güvenlik tehditi oluşturan her türlü durum araçtan giderilmesi gerekir. Aksi takdirde bu şekilde trafiğe çıkılmaya izin verilmez ve yine trafikten men cezası sürücülere uygulanır.

Trafikten men cezasını gerektiren diğer durumlardan biri de aracın taşıyabileceği kapasitede yük taşımasıdır. Fazla yük araca bindirmek yasaktır. Aynı şekilde tehlike oluşturabilecek zararlı maddelerin taşınması da yasaktır. Aksi takdirde yine trafikten men cezası uygulanır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi trafiğe çıkabilmek için gerekli belgelerin olması gerekir. Bunlardan biri de trafik sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçların da trafiğe çıkışları yasaktır ve trafikten men cezası almalarına sebeptir.

Trafik belgesi ya da tescil plakası olmayan araçların da trafiğe çıkışları yasaktır. Bu da trafikten men cezasını gerektiren durumlardan biridir. Bu belgelerin amaç dışında kullanılmaması gerekir. İzinsiz belediye sınırları dahilinde ticari amaçla taşımacılık yapmak ta yasaktır.

Tüm bu sayılan durumlarda trafikten men cezası uygulanmaktadır. Bu cezayı alan kişilerin araçları otoparka çekilir ve kullanımlarına izin verilmez.

BİR CEVAP BIRAK