Ana sayfa Trafik Trafikten Men Cezası

Trafikten Men Cezası

0
PAYLAŞ

Araç kullanmak hemen her kişinin yapmak istediği işler arasında yer almaktadır. Araç sahibi olduktan sonra aracınızı kullanmak için herkesin bildiği gibi sürücü belgesi ve birtakım ek belgeler gerekir. Bunun için sürücü kursuna gidilir ve gerekli şartları yerine getirildiğinde ve sınavları geçerek belgeyi kazanmayı hak ettiğinizde sürücü belgesi verilir. Bu belge olası trafik kazlarının önüne geçmek ve kötü sonuçların önüne geçmek için son derece önemlidir. Bu konuda yeterli olmayan kişilere belge verilmez. Araç kullanmak için gerekli olan belgeler zabıta memurları tarafından kontrol edilir Eğer eksik bir belge varsa ve aynı zamanda kullandığınız araçta da trafik için riskli hasarlar bulunuyorsa trafikten men cezası almanız kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarda trafik zabıta memurlara sürücü ve araçta eksiklik gözlemledikleri durumlarda bu cezayı uygulama yetkileri vardır. Trafik akışının sağlıklı işleyişi, can kaybının önüne geçmek için olası kazalar için önceden tedbir almak adına bu ceza işleminin uygulanması son derece önemlidir. Gerek sürücülerden kaynaklı belgelerin herhangi birinin eksikliğinden dolayı gerekse aracın trafiğe çıkmasında engel teşkil edebilecek durumların varlığı söz konusu olduğunda bu cezayı uygulamak zorunludur ve bir o kadar da gereklidir. Bu ceza işleminle karşılaşmamak adına sürücü belgelerini eksiksiz tamamlamanız ve aracının bakımı iyi şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdir söz edilen cezanın uygulanılması kaçınılmazdır.

Trafikten Men Cezası Oluşturan Durumlar

Araç satın alındığında araçla ilgili birtakım belgelerin alınması ve gerekli bakımların yaptırılması kurallar gereğince zorunludur. Araçlar alınması zorunlun olanlar aracın tescil plakası, trafik belgesi ve zorunlu trafik sigortası yaptırılması gerekir. Bunların herhangi birinin eksikliğinde belirtilen cezanın uygulanması trafik zabıta memurlarınca mecburidir. Bu belgeleri kısaca açıklayacak olursak örneğin her araç için gerekli olan tescil plakası ve aracın tescilinin yaptırılması ve yapılan değişiklikleri bildirmesi son derece önemlidir. Kişi satın aldığı ya da devir aldığı aracın tescil işlemlerini yaptırmakla yükümlüdür. Bunun dışında trafiğe çıkmak için sürücülerin trafik belgelerini alması da zorunludur. Sağlıklı trafik işleyişi ve olası kaza durumlarında gerekli olacak olan trafik sigortası da yaptırılması önemli olanlar arasında yer almaktadır. Bunların dışında aracın bakımının belli zaman aralıklarında yaptırılması da trafiğe çıkmadan önce yaptırılması gereken önemli işlerden biridir. Örnek verecek olursak aracın lastiklerinin bozuk olması, aynalarının kırık olması, egzosunun düzgün çalışmaması gibi birtakım sorunlarının olması olası kazalara zemin hazırlayan tedbirsizlikler içinde yer alır. Bu gibi durumlar tespit edildiğinde yine trafikten men etme cezasıyla karşılaşırsınız. Bu durumla karşılaşmamak için tedbirinizi önceden almanızda yarar vardır. Hem kendi hayatınızı riske atmamak hem de başkasının hayatına zarar vermemek adına aracınızın bakımını düzenli aralıklarla yaptırmanız ve hasarlı durumları tespit ederek bir an önce eksikleri gidermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde olası mal ve can kaybı gibi durumları önlemek adına trafiğe çıkışınız yasaklanmaktadır.

Trafikten men edilen durumlar için araç içinde gereğinden fazla yük olması durumu da vardır. Örneğin bir dolmuş ya da otobüs gereğinden fazla yolcu alamaz. Aldığı takdirde söz edilen ceza işlemi uygulanarak trafikten men edilir. Bunun dışında sürücü belgelerin eksik olması  da trafikten men edilmek için yeterli sebeptir. Sürücü belgesi olmayan ya da eksik olan kişiler hakkında da cezai müeyyideler uygulanır ve trafikten men cezası uygulanır. Bu tip durumlarla karşılaşmamak ve bu cezayı almamak adına gerekli olan tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız trafiğe sorunsuz bir şekilde çıkmanız açısından önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK