Ana sayfa Tramer Sorgulamaları Tramer Ağır Hasar Ne Demek

Tramer Ağır Hasar Ne Demek

0
PAYLAŞ

Trafikte ya da park durumunda iken aracınızda meydana gelmiş olan hasarlı kazalar ya da aracınızın herhangi bir nedenden ötürü hasar görmesi durumunda ise kasko gerçekleştirdiğiniz sigorta firması bu tür durumlar ile ilgilenir. Ülkemizde tüm sigorta firmalarının bağlı yer aldığı hemen hemen tüm araçların kayıtlarının toplandığı Tramer, büyük ve geniş bir bilgi havuzu olma özelliğindedir. Aracınızda kaza esnasında bir hasar meydana geldiği zaman sigorta firması yetkileri konu ile görevli olan eksper göndermekte ve aracınız adına bir ekspertiz raporu düzenlenmektedir. Bu yapılan rapora göre aracın hasar durumu o günkü rayiç bedelinden fazla etmesi halinde veya belirli oranına yaklaşırsa araç tam hasarlı (ağır hasarlı) adı ile tabir edilmektedir. Bunun haricinde yer alan araçlar onarım ve tamiri yapılarak trafiğe çıkarılması maddi konuda ekonomik yer almıyorsa da araca tam hasarlı raporu verilmektedir. Bununla beraber kaza yapmış aracın tamir ve onarımı gerçekleştirdikten sonra trafikte yer alması güvenliği tehdit edecek düzeyde bulunuyorsa araca pert raporu verilmektedir. Normal koşullarda pert demek sigortacılıkta kullanılan bir kavram olmamaktadır. Pert kelimesi yerine ağır veya tam hasarlı terimi kullanılmaktadır. Temelde pert ve ağır – tam hasar kaydı genel olarak aynı şeydir. Şayet aracın onarım fiyatları kazanın meydana gelmiş olduğu tarihteki aracın değerini aşması durumunda tam hasarlı- pert raporu verilmekte ve araç hurdaya ayrılmaktadır. Aracın hurdaya ayrılma kısmı yapılmadan da sigorta hasar bedeli ödemesi gerçekleşmemektedir. Hurdaya ayrılmış olan araçların trafiğe çıkması yasaklanmıştır. Bu araçların hasar bedeli ödenmekte ve trafikten çekilmektedir. Bununla beraber araç için sigorta firması kendi aracılığı ile tam hasarlı raporu yani pert kaydı oluşturması adına sigortalı kişinin de buna onay vermesi gerekir. Tüm bu koşulların oluşması durumunda pert raporu verilmiş araç için sigorta firmasının yükümlülüğünü aşmayacak şekilde o tarihteki rayiç bedeline göre tazminat ödemesi gerçekleştirilir.

Tramer Ağır Hasar Ne Demek?

Tramer’in araç satın almak isteyenlere sağladığı sorgulama hizmetleri ile beraber bireylerin 2. el araç alımları sonucu çeşitli hile ve yanlış bir duruma maruz kalmalarının önüne geçmeyi amaçlanır. Keza tramer bünyesinde bulunan ‘araç hasar sorgulaması’ ile beraber ‘ kaza tespit tutanağı’ sorgulamaları sayesinde bireylerin 2. el araç almadan hemen önce çok daha dikkatli ve daha kesin bilgi sahibi olarak araç konusunda tercihi yapmalarına katkı sağlar. İlgilenmiş olduğunuz aracın sadece plakasını bilmeniz yeterli olmaktadır Plakasını bildiğiniz araçların plakasını kullanarak hasar sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz. Hasar yazıp bir boşluk bırakarak aracın plakasını yazarak 5664 e kısa mesaj atmanız gerekir. Daha sonra dakikalar içerisinde araç ile ilgili bulunan hasarların yazılı bilgisi yine telefonunuza kısa mesaj olarak geri gönderilmektedir. Ve bu sorgulama uygulamasını tüm operatörlerden 7 gün 24 saat kolayca yapabilirsiniz. Bu sorgulama işleminin karşılığında ise mesaj başına da 7 TL işlem ücreti alınır.

 

Bu sorgulama uygulaması sayesinde aracın hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karışması durumunda kaza tespit tutanaklarının koşulları hakkında birçok bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Tramer Hasar Sorgulamaları İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK