Ana sayfa Tramer Sorgulamaları Tramer Araç Değer Listesi

Tramer Araç Değer Listesi

0
PAYLAŞ

Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi diğer adı ile TRAMER, genel olarak araçlarını sigorta ettirmek isteyen pek çok insanın çoğu zaman karşılaştıkları bir isimdir. Devamlı olarak karşılaşılan bu adın etkin bir bilgi depolama ağı olarak bulunup asıl amacı trafik sigorta bilgilerini ve sigorta sahiplerinin araç bilgilerini bir araya toplamaktır.

Her gün binlerce araç trafikte yer almaktadır. Binlerce aracın yer aldığı bir ortamda trafik kazaları da kaçınılmaz olabilir. Genel olarak trafiğin yoğun seyretmiş olduğu şehirlerde trafik kazaları daha sık meydana gelmektedir. Türkiye Sigorta Birliği’nden yayınlanmış olan şartnamede araçların marka, model ve üretim zamanı baz alınmakta ve aylık olarak araçların değerleri sorgulanmaktadır. Bununla beraber belirlenen liste olan araç kasko değer listesi ile beraber kaza meydana geldiğinde ödenmesi gereken tutarın değeri hakkında bilgi verilir. Kasko araç değer durumu 15 yaş ve üstü araçlar için olmasından dolayı yaş olarak daha eski bulunan araçların kasko değeri ise sigortalı araç sahibi ya da sigorta etmiş olan firma arasında mutabakata varılmakta ve ona göre karar verilmektedir. Hal böyle olması durumunda aracınızın kaza yapması ya da bir kazaya karışması esnasında maddi hasarın karşılanması için kasko araç değer listesi konusunda sorgulama işlemi yapılması gerekir. Aracınızda kaza kaynaklı olarak bulunan hasar meydana gelmesi konusunda ise maddi açıdan mağduriyeti karşılamak için araca kasko yapılır. Bu işlem sayesinde sahip olduğunuz araçlarınızın kasko değerini öğrenebiliyorsunuz. Bilindiği gibi tramer araç sistemi araç kaza yaptığı zamanlarda tüm bilgileri hafızasına kayıt yapabilen bir uygulamadır. Tramer’in özel olarak sahiplendiği ve yayınladığı bir araç değer listesi bulunmamaktadır. Ancak araçların sigortalanırken temel alınarak sigortalandığı bir kasko değer listesi yer almaktadır. O halde tramer araç değer listesi sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Tramer Araç Değer Listesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Tramer araç değer listesi sorgulama faaliyetleri aslında şu şekilde gerçekleştirilir. Araç değer listesine göre araçların kasko gibi sigorta faaliyetleri yapılır. Aracın kasko uygulaması yapıldıktan sonra bu sigorta işlemi Tramer’in veri deposuna kayıt olunur. Araç sahipleri veya 2. el araç alımlarında bilgi sahibi olmak isteyen pek çok kişi basit bir SMS sorgulama işlemi ile aracın kasko bilgilerine ulaşmaktadır.

İlk olarak yeni bir araç aldınız ve kasko yaptırmak istemeniz durumunda, tramer araç değer listesi için ilk olarak aracın model yılını belirlemeniz gerekir. Sonrasında ise yapmanız gereken aracın markasını belirlemek olacaktır. Araçların markasını belirledikten hemen sonra son olarak, aracın tipini belirlemeniz gerekir. Aracın modelini ayarladıktan sonra artık siz de tramer araç değer listesi hakkında kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz ve bu değer üzerinden işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Kasko yapılan araçların tramer araç detay bilgisi sorgulama faaliyeti ile markası, modeli, yürürlükte yer alan bir kaskosunun yer alıp almadığı trafiğe çıkış tarihi, aracın toplamda kaskolu bulunduğu süre ve toplam kasko olmadan yer aldığı süre gibi bilgilere kolayca sahip olabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek adına telefonlarınızın kısa mesaj kısmından ‘DETAY’ yazıp bir boşluk bırakarak ‘Plaka’ yazılır, operatör fark etmeden 5664 numarasına gönderilir.

İkinci bir sorgulama uygulaması da poliçe bilgisi sorgulama işidir. Bu işlem ile beraber trafik veya kasko poliçesinin yürürlükte yer alıp almadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak poliçenin hangi sürede sona ereceğine de kolayca ulaşabilirsiniz. Telefonunuzun mesaj bölümüne ‘TRAFIK’ ya da ‘KASKO’ yazılıp boşluk bırakılmakta ve daha sonra ‘aracın plakası’ girilmektedir. Son olarak 5664 numarasına gönderilir. Araca ait olan tüm poliçe bilgilerine dakikalar sonra hemen ulaşabilirsiniz.

Online İnternet Sitesinden Tramer Araç Değer Listesi İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Tramer Araç Değer Listesi İle Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK