Ana sayfa Tramer Sorgulamaları Tramer İtiraz Sorgulama

Tramer İtiraz Sorgulama

0
PAYLAŞ

Tramer, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ismiyle bilinen, merkezi bir sigorta şirketi olan kurumun öncelikli dallarından bir tanesidir. Ve bu kurum aynı zamanda sorgulama uygulamasını da araç sahiplerine sağlamaktadır. Bütün motorlu taşıt sigorta bilgileri bir arada yer almaktadır. Tramer araç sigorta verilerinin hepsinin genel adının kısa şekli olarak bilinir. Tüm motorlu taşıt muayene sırasında işlem ve kontrolü tamamladıktan hemen sonrasında bir şekilde tramer sigortası sahibi oluyorsunuz. Gerçekleştirdiğiniz bu sigorta sebebiyle motorlu taşıtın hasar durumlarını, kaza varsa durumunu tramer sorgulama ile beraber kolayca öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde pek çok insan, son zamanda araç sahibi olmaya epey ilgi duyabiliyor. İş yerine gidiş ve dönüş sırasında, ulaşmak istediğimiz yere gidebilmek için toplu taşıma ciddi derecede kalabalık olmaktadır. Bunun yanında fazla vakit kaybına neden olduğu sebebiyle araç satın almak daha cezbedici duruma gelmektedir. Bulunmanız gereken önemli bir notaya varmak için toplu taşıma kullanmak için araç bekleme daha fazla zaman harcamanıza sebep olabilir. Toplu taşıma, aracın yolcu alma sınırı ile beraber götürme süreleri bulunur. Böylelikle bazı vakitlerde olması gereken saati kaçırarak daha zor bir duruma düşülmektedir. Tramer sistemi kaza sonrasında hasar gören motorlu taşıt araçlarının sigorta ile ilgili faaliyetlerinizi tez bir şekilde ve olabildiğince yakın durumdan ilgilenerek işlemlerinizi yapmanıza kolaylık sağlar. Kazadan hemen sonra yazılacak tutanağı yani Kaza Tespit Tutanağı, akan trafik içerisinde minimum iki motorlu aracın sadece maddi hasarı yer alan bir kaza oluşturmaları esnasında, iki tarafın anlaşması soncunda ilgili sigorta şirketlerine ya da polis memurlarına gerek kalmadan, kendi kararları ile beraber almış oldukları bir tutanaktır. Yazılmış olan tutanaklar ya da sigorta kurumları yardımı ile bir araya getirilmiş olan detaylar, kazaya karışan aracın hasar alma durumunu, hasarın ne olduğu ve parasal konularda miktarının tespit olması durumunda, araç sorgulama uygulaması vasıtasıyla bizlere bilgi vermektedir. Bu sayede satın almayı istediğiniz araç için, sorgulama uygulamaları yardımıyla etkili ve sağlıklı bilgileri alınmaktadır. Lakin istisnai hallerde sigortanın kendi sistemi ya da alınmış olan tutanaklarda eksikliklerden dolayı aksilikler oluşmaktadır. Bu şekildeki aksilikleri gidermek adına kişiler, düzeltme talebinde bulunur. Tramer sistemi aynı zamanda itiraz sorgulama olarak sunulup aksilikleri önlemeyi amaçlamıştır. Peki, tramer itiraz sorgulama nasıl gerçekleştirilir?

Tramer İtiraz Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Kazadan hemen sonra, tarafların doldurmuş olduğu tutanaklar, sigorta kurumlarının kaza hasar bölümüne ulaştırılmaktadır. İlgili sigorta kurumları gün içinde ya da en geç ondan sonraki gün Kaza Tespit Tutanağı ve bulunması durumunda görüntüleri internet vasıtasıyla Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ulaştırmaktadır. Tutulan bu tutanaklar, SBM sistemi içerisine girilmesinin sonrasında üç iş günü içerisinde ilgili olarak bulunan sigorta şirketleri hata oranı değerlendirmeleri gerçekleştirerek ilgili kaza içerisinde olan araçlar konusunda hata miktarları yüzde ile % 0, % 50, % 70 ve % 100 gibi yer alabilmektedir. Sigorta kurumları kendi aralarında anlaşma yoluna giderse (bütün kurumlar aynı şekilde hata yüzdeleri bulunuyorsa) bu dosya erkenden sonuçlanmaktadır. Eğer ki üç iş günü içerisinde anlaşma yer almaz ise (minimum bir kurum farklı şekilde yer alan kusur yüzdesi verirse) ilgili bu dosya, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilmektedir. Bu komisyon, sonrasında üç iş günü zamanı içerisinde ilgili bu dosya sonuçlandırması zorunludur.

İlgili kaza dosyası sonuçlandığında sigortalıların bilgilendirilmesi için, ilgili kaza dosyasının sonuçlanmış olduğu ile ilgili kişilerin telefonu vasıtasıyla ya da elektronik posta yolu ile bildirim yapılmaktadır (Tutanakta bu bilgiler yer alıyorsa hem elektronik posta hem mesajla bilgilendirme gerçekleştirilir). Kişiler kusur yüzdelerine, tutanak sorgulama uygulaması yardımıyla yapılmaktadır. Verilen hata yüzdesini görmek isteyen pek çok kişi belgeleri ile birlikte beş iş günü içinde sigorta kurumuna başvuruda bulunmaktadır. Beş iş günü içerisinde itiraz edilmediği veya itiraz edildiği duruma rağmen kabul edilmediği hallerde, kişilerin hata yüzdelerine ilişkin olarak itiraz taleplerinin Sigorta Tahkim Komisyonu veya ülke içerisindeki şahsi hukuk yollarını kullanmak yardımıyla çözmeleri gerekir.​

Tramer itiraz sorgulama yaptırmak için cep telefonlarınızdan mesaj bölümüne ‘plaka’ yazıp 5664 numarasına gönderebilirsiniz. Tramer itiraz sorgulamaya cevap olarak sizlere yollanmış olan mesajda vasıtasıyla ilgili aracın kaza yaptığı döneme dair bilgilendirme kolaylıkla alınabilmektedir. İlk olarak tramer itiraz sorgulamada detayların doğru zamanda yer aldığına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer ki bu mesajın yanlış olduğu düşüncesine sahip olmanız durumunda, tramer itiraz sorgulama yapmak ile bu yanlışlığı anında değiştirebilirsiniz.

SMS İle Tramer İtiraz Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Online Tramer İtiraz Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK