Ana sayfa Tramer Sorgulamaları Tramer Yönetmelik

Tramer Yönetmelik

0
PAYLAŞ

Türkiye; Dünya üzerinde en fazla motorlu araç kullanımına sahip olan ülkelerden birisidir. Çalışan nüfusun artması ile birlikte aile içinde çalışan sayısı da arttı ve neredeyse her evde ikişer araç kullanılır bir hale geldi. Sıfır otomobil fiyatlarının yüksek olması özellikle aileleri 2. El ya da kullanılmış araç alımına itiyor ancak araçların geçmişi bu durumda büyük bir önem taşıyor. Kişiler araç alımı yapmadan önce aracın geçmişi ile ilgili oldukça dikkatli olmak zorundalar. Aracı bir sanayiciye götürmenin sizin için yeterli olacağını düşünüyor olabilirsiniz ancak araçlar son dönemde gelişen teknoloji ile son derece iyi bir şekilde tamir edildikleri için eskiden hasar gördüğünü anlamak neredeyse imkansız hale geliyor.

Aracın muayene edilmesi için doğru bir servise götürülmesi ve tramer sorgulaması yapılması alıcının alacağı arabayı tanımasını sağlar. Aracınızın kullanımını uzun süre yapabilmeniz için aracın belirli dönemlerde yapılması gereken muayenelerini eksiksiz bir şekilde yapmanız son derece önemlidir ve bu durum alıcının arabaya bakış açısını da değiştirmekte ve güven arttırmaktadır. Aracınız üzerinde cezai herhangi bir işlemin olmaması aracınızın hızlı bir şekilde satılmasını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Aracın muayenesi yoksa ve cezai işlemler mevcutsa  bu durum kullanıcı için büyük sıkıntılara neden olabilmektedir.

İkinci el bir araba alırken mutlaka hasar kaydına bakmak sonradan başınızın aramasını önlemek için son derece önemli bir adımdır. İlerleyen dönemler içerisinde başınıza gelebilecek birçok durumun aracın zamanında gerçekleştirilmemiş olan muayenelerinden kaynaklanabileceğini bilmeniz gereklidir. Bu durum sizin kendi kullandığınız araç içinde aynı tehlikeyi barındırmaktadır.

 

Sorgulamalar araçların muayene durumunu ve aynı zamanda araç üzerindeki cezaları öğrenmenize de yardımcıdır. 2. El bir araç alacağınız zaman aracın fiyatı ve satıcısı sizi tatmin edici cevaplar vermiyorsa hızlı bir şekilde sorgulama yapmanız size gerekli tüm bilgileri verir.

Satın aldığınız aracı detaylı bir şekilde kontrol etmemeniz halinde başınıza birçok problem açmanız mümkün. Aracın verdiğiniz değerde olmaması sizin aracı satmanızı da oldukça zorlar bu nedenle pratik bir şekilde sorgulamalar yaparak alacağınız her araç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aracı almak istediğiniz zaman kişinin şase numarasını vermeye yanaşmaması araç ile ilgili bir problem olduğunu net bir şekilde ortaya koyar bu nedenle size şase numarası vermeyen ve sorgulama yapmanıza izin vermeyen kişilerden araç almaya yanaşmamanız son derece önemlidir.

Bir sms ile dahi aracın hasar durumunu ve bilgilerini öğrenmeniz mümkündür. Araç alımı yapmadan önce Tramer sisteminden yararlanarak ya da e-devlet üzerinden otomobiller ile ilgili detaylı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

EGM üzerinden de sorgulama işlemlerini yapmanız mümkün; gerekli olan bilgiler ise TC kimlik no ve vergi kimlik numaranız eğer bunlardan birine sahip değilseniz tramer bilgisine ulaşmak için aracın sigorta bilgilerine ulaşmanız yeterli.

Tramer Yönetmeliğine Nasıl Erişebilirim ?

Tramer yönetmeliğine bakmak isterseniz Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu tarafından hazırlanan yönetmelik yasal bir içeriğe sahiptir ve sigortalı araçlar ile ilgili tüm detayları barındırmaktadır.

Bir araç ile ilgili tüm detayları yasal bir kurum olduğu için Tramer sistemi saklamaktadır. Bir aracın ağır bir darbesi olduğunu daha önceden herhangi bir hasar aldığını ya da üzerinde bulunan cezaları görmeniz için tramer sistemi size yardımcı olur.

Trafik muayene istasyonlarında da Tramer yönetmelikleri bulunmaktadır. İnternet üzerinden de Tramer yönetmelikleri bulmanız ve yeterli bilgiye kavuşmanız sağlanabilir. En güvenilir tramer yönetmeliği ise kesinlikle SBM üzerinden ulaşacağınız olacaktır.

Tramer Yönetmeliğine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin Tramer Yönetmeliğine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK