Ana sayfa Sınavlar TUS Başvurusu

TUS Başvurusu

0
PAYLAŞ

TUS yani açılımı ile Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı sınav çeşidinin kısaltılmış halidir. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na girmenin amacı seçilen bir dalda uzman bir doktor olabilmektir. Tıp Fakültesi bünyesinden mezun olan öğrenciler için hazırlanmış bir sınavdır. Bu sınava girmek isteyen öğrenciler bu sınavdan aldıkları puan türüne göre bir tıp alanı seçerler. Seçtikleri tıp alanında asistan olarak görev yapmaya başlarlar ve eğitimleri bittiği zaman ise uzman doktor unvanını alırlar. Aynı zamanda aldıkları notlara göre istedikleri bir dalda tercih yaparak hangi hastanede asistan olarak çalışmaları gerektiği de bu sınav ile belirlenecektir.

Bir çok Tıp Fakültesi öğrencisinin hayatını etkilemekte olan ve yeni bir hayata adım atmaları için basamak olan bu sınav her sene iki kez olmak üzere yapılmaktadır. Bahar ve güz dönemlerinde Nisan ve Eylül aylarında düzenli olarak yapılan bu sınava 10 binden daha fazla kişi katılmaktadır. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı bünyesinde toplam 11 dersten ve 200 sorudan sorumlu olan bireylere 200 dakika sınav süresince bu soruları cevaplarlar. TUS’a girmek isteyen öğrencilerin öncelikli olarak yapması gereken işlem TUS başvurusu olmalıdır. Bu işlemin nasıl yapılacağını yazımızın devam kısmında görebilirsiniz.

TUS Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı başvurusu internet üzerinden online olarak yapılabilir. ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerine gidilerek başvuru yapılması gerekmektedir. Fakat TUS başvurusu yapmaya gitmeden daha önce 110 Türk Lirası olan sınav ücreti mutlaka yatırılmış olmalıdır. Ücret yatırma işleminin ardından başvuru için gerekli forum da doldurulmalıdır. Bu forumda doldurmanız gereken kısımlar; kimlik bilgileriniz, eğitim bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, sınava ilişkin bilgileriniz ve size ait olan imzanız olmalıdır. Eksiksiz ve düzgün bir şekilde formu doldurmuş olduğunuzdan emin iseniz başvurunuzu yapabilirsiniz. Biz size yazımızın devam kısmında bu forma ulaşabileceğiniz ve indirebileceğiniz bir link verdik. Bu linklerin yanında TUS başvurusu yapabilmek için gidebileceğiniz başvuru merkezlerinin ve buna bağlı olarak TUS taban puanlarının da linkini verdik. Bu linkler ile tüm TUS işlemlerinizi yapabilir ve bu linkler sayesinde bağlandığınız site tarafından TUS sınavı hakkında bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

TUS Taban Puanları İçin TIKLAYINIZ!

TUS Başvuru Merkezleri İçin TIKLAYINIZ!

TUS Başvurusu Formu İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK