Ana sayfa Sınavlar TUS Ek Tercih

TUS Ek Tercih

0
PAYLAŞ

ÖSYM yani Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından resmi internet sitesi olan www.osym.gov.tr adresinden yapılan açıklamalar ile TUS ek tercihler yapılmaya başlanmaktadır.

TUS ek yerleştirme tercihleri işlemleri için sınava girecek olan adaylar tarafından kayıtlar bireysel olarak internet aracılığı ile yapılmalıdır.

TUS Ek Tercih Kılavuz

 

ÖSYM web sitesinde bulunan TUS ek tercih kılavuzunda üniversitelerin bünyesinde ‘Tıpta Uzmanlık Eğitimi’ yapılacak olan program ve kontenjanlar bulunmaktadır. Kılavuzda yer alan tablolar üzerinde 7 sütun halinde bu düzenleme yapılmıştır. Tabloda 1. Sütun üzerinde program kodu, 2. Sütun üzerinde programın adı, 3. Sütun üzerinde eğitimin süresi, dördüncü sütun üzerinde ise yerleştirme yapılacak puan türleri, beşinci sütun üzerinde genel kontenjan sayısı, altıncı sütun üzerinde yabancı uyruklu kişilere ayrılan kontenjanın sayısı son olan sütun ise yedinci sütun olarak özel koşul ve açıklamaları vermektedir. Sınava girecek olan adaylar ÖSYM internet sitesi olan www.osym.gov.tr web adresi sayfasında yer almakta olan tercih kılavuzunu kullanarak programlar sayesinde yerleştirme sonuçları için mutlaka gerekli olan en küçük puanlara bile erişebilirler. Tablolar üzerinde belirtilen bu en küçük puanlar ve her merkezi yerleştirmeyle birlikte tablo üzerinde değişiklik görülmektedir. Bu puanlar, ilgili program ne derecede istenilen bir program olduğuyla ilgili olarak adaylar için bir ölçüde bilgi oluşturmaktadır. Adaylar için tercih işlemlerini yaptıklarında bu durum da göz önünde bulundurulmalı ve onlara yarar sağlanmalıdır. Bunlardan başka tercih işlemi yapan bir adayın, tercih ettiği dallara ait özelliklere uygun bir şekilde sağlık koşuluna sahip olması gerekir. Aksi halde belirtilmiş olan bu koşulları tam olarak karşılayamamış adayların tercih işlemleri geçersiz olacaktır. ÖSYM tarafından yayınlanmış bu program ve kontenjan kişi sayısının yer aldığı, tercih kılavuzu üzerinde bulunan tablolara ulaşabilmek için aşağıda bulunan link tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TABLOLAR için TIKLAYINIZ!

TUS İçin YÖKDİL Sınavı da Kabul Edilecek

Resmi internet sitesi üzerinden Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından 06. 02. 2017 tarihinde bir açıklama yapılmıştır. Yapılan açıklama kapsamında YÖKDİL, uzmanlık eğitimine giriş yapmak isteyen adayların girişleri sınavlarında kabul edilecektir. YÖK, yani Yükseköğretim Kurulu tarafından 5 Mart 2017 tarihinde ilk kez bu sınav gerçekleştirecektir. YÖKDİL sınavına dahil olan DUS, TUS ve YDUS sınavları uzmanlık eğitimine giriş yapabilme sınavları olarak geçerlilik göstermesini sağlamak amacı ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde mevzuat değişikliği çalışmalarının yapıldığı açıklanmıştır. Sağlık Bakanlığı bünyesinde başlatılmış olan bu çalışmalar en kısa sürede tamamlanacaktır. YÖKDİL sınavı yabancı dilde yeterliliği ölçmede kullanılacaktır. Yabancı dil yeterliliğini ölçmek için kullanılacak olduğundan dolayı DUS, TUS ve YDUS sınavlarının tümüne girecek olan adaylar için YÖKDİL sınavı için de değerlendirmeleri adayların yararlarına olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK