Ana sayfa Tüvtürk Sorgulamaları Tüvtürk Araç Muayene İptali

Tüvtürk Araç Muayene İptali

0
PAYLAŞ

Bilindiği üzere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereği trafikte seyreden her araç muayenesi yapılmış olmalıdır. Muayene gecikmesi ya da yapılmaması bir para cezası ile karşı karşıya kalmaya neden olur. Bu nedenle özel araçlar iki yılda bir ticari araçlar ise her yıl araç muayenesinden geçmelidir.

Araç muayenesi yaptırmanın en kısa yolu randevu ile çalışmaktır. Bu nedenle de devlet tarafından yetkilendirilmiş olan Tüvtürk Araç Muayene İstasyonları randevu ile çalışmaktadır. Ancak yanlışlıkla alınmış randevuların iptali de gayet kolay şekilde gerçekleşmektedir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi Tüvtürk muayene erteleme yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazıdaki bilgiler kullanılarak kolaylıkla Tüvtürk araç muayene iptali yapılabilir.

Muayene Kontrolleri

 

Ancak muayene iptali, araçtaki bir sorundan kaynaklanıyor ise bu sorunun ortadan kaldırılması ge-rekmekte ve araç en kısa zamanda onarılmalıdır. Bu durumda aracın genel kontrolleri de yapılmalıdır. Bu kontroller basitçe şu şekilde yapılabilir.

Öncelikle aracın tüm aydınlatma kontrolleri yapılmalıdır. Ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma üniteleri, geri vites lambası çalışır durumda olmalıdır. Aracın ön ve var ise arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda olmalıdır. Aynı zamanda aynalar da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır.

Muayene için hazırlık yaparken emniyet kemerleri de ihmal edilmemeli, hasarsız ve sağlıklı şekilde koruyucu olduğuna emin olunmalıdır. Gerekli ekipmanlar da uygun ve eksiksiz olmalıdır. İlkyardım çantası, üçgen reflektör, yangın tüpü araçta hazır bulunmalıdır. Trafik ve tescil kayıtlarındaki şasi numarası ile araç üzerindeki numara aynı olmalıdır.

Araç lastikleri yarık, yırtık ya da kesik olmamalıdır. Lastik ana yivlerindeki diş derinliği dört tekerlekli araçlarda en az 1,6 mm, daha az tekerlekli araçlarda en az 1 mm olmalıdır. Kontrol edin.

Araç gazlı ise LPG, CNG ya da LNG tadilat muayenesi ruhsata işlenmiş olmalıdır. Römork, yarı römork ve kamyonların arkasında uygun arka işaret levhaları bulunmalıdır. Minibüs ya da otobüs gibi araçlarda acil çıkış çekiçlerinin yeterli miktarda olduğu ve levhaların yeterli sayılı asılı olduğu kontrol edilmelidir.

Kamyon, römork ya da yarı römorkların, arkalarında ve yanlarında çepeçevre reflektif şeritler olması gereği unutulmamalıdır.

Tüvtürk Araç Muayene İptali İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK