Ana sayfa Tüvtürk Sorgulamaları Tüvtürk Araç Muayene Randevu

Tüvtürk Araç Muayene Randevu

0
PAYLAŞ

Trafikte seyre çıkan her araç düzenli aralıklar ile muayene olmak zorundadır. Karayolları Trafik Kanunu gereği yapılan bu işlem, Tüvtürk Muayene İstasyonları’nda gerçekleşmektedir. Gerek özel amaçlı kullanılan araçlar gerek ise kamusal araçların tamamı bu kapsam dahilindedir.

Yolcuların ve trafiğin güvenliği açısından uygulanan bu hizmet zorunlu araç bakımı olarak düşünülebilir. Muayenesiz yakalanan bir araca kesilen ceza 92 TLdir. Ayrıca bir ay içinde araç muayenesi de yaptırılmalıdır. Üstelik gecikme cezalı olarak….

Dolayısı ile hem can sağlığı hem de güvenli sürüşler için araç muayenelerinin yaptırılması zorunludur. Bunun için devlet tarafından yetkilendirilmiş olan Tüvtürk araç muayene istasyonlarından önceden randevu alarak zorunlu bakım işlemi gerçekleşir.

 

Randevu Almak

Araç muayenesi için randevu almanın birkaç yolu vardır: Öncelikle Tüvtürk’ün resmi telefon numa-rası olan 0888 233 96 11 numaralı telefon aranabilir.

Ayrıca Tüvtürk resmi internet sitesinden online olarak randevu almak da mümkündür. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi ücretsiz Tüvtürk randevu yazısından alabilirsiniz. Ancak randevu öncesinde yapılması gereken bazı kontroller vardır.

Verdiğimiz linkten bilgi alarak randevu almak son derece önemlidir. Alınan randevu zaman kaybına engel olacak ve sistemli bir şekilde işlemin gerçekleşmesini sağlayacaktır.

İkinci olarak aracın borcu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Zaman zaman net olarak okunamayan plakalar nedeni ile hatalı ceza kesmeler gerçekleşebilir. Bu tür durumların olup olmadığını anlamak için araç borç sorgulaması yapılmalıdır. Eğer aracın bir borcu var ise ödenmelidir. Çünkü borçlu araca vize verilmemekte ve muayeneye alınmamaktadır. Mtv, sigorta ve OGS kaçak geçiş cezaları bu kapsamda incelenir.

Geçerli bir egzos emisyon ölçümü olmadığı takdirde araç ağır kusurlu olarak etiketlenir. Bu nedenle muayene öncesinde egzos emisyon ölçümü yaptırılmalıdır. Son yıllarda randevu almaksızın Tüvtürk istasyonlarında egzos emisyon ölçümü yapılmaktadır.

Aracın muayenesinin yapılabilmesi için gerekli evrakların eksiksiz olarak bulundurulması gerekmektedir. Bir aracı sahibinin dışında herhangi bir kimse de muayeneye götürebilmektedir. Ancak bu kişinin yetkili olduğunun ispatı için vekaletname gerekmektedir. Bu nedenle ehliyet, ruhsat ve sair kişiler için vekaletname hazır edilmelidir.

Yasa gereği araçta bulundurulması gereken yangın söndürme cihazı, üçgen reflektör, ilk yardım seti ve stepne gibi ekipmanlar kontrol edilmelidir. Araca göre var ise özel ekipmanlar bulunuyor ise onlar da kontrol edilmelidir. Eksik varsa tamamlanmalıdır.

Son olarak araç muayenesinde yaşanabilecek sorunlar araştırılmalı ve eğer gerekiyor ise gerekli tedbirler alınmalıdır. Böylece alınmış olan Tüvtürk araç muayene randevusu için hazırlanmış olunur.

Randevu sorasında da istasyon tarafından verilecek olan rapor dikkatle incelenmelidir. Araç kusurlu vize aldı ise bir ay içinde gerekli onarımlar gerçekleştirilerek tekrar muayene süresi kaçırılmadan vize alınmalıdır. Bu işlemlerin rahat ve güvenli sürüşler için gerekli uygulamalar olduğu unutulmamalıdır.

Tüvtürk Araç Muayene Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK