Ana sayfa Tüvtürk Sorgulamaları Tüvtürk Araç Muayene Ücretleri

Tüvtürk Araç Muayene Ücretleri

0
PAYLAŞ

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereği yapılan düzenlemelere göre her yıl aralık ayında T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Karayolları Düzenleme Genel Müdürlüğü ta-rafından araç muayene ücretleri belirlenmektedir.

2016 yılı Aralık ayında yayımlanan genelge gereği 2017 yılı içinde muayeneye girecek olan araçlar 101 TL 48 Kr. ile 267 TL 86 Kr arasında değişen rakamlar ile ücret ödeyeceklerdir.

Genelge araçları kategorilere ayırarak muayene ücretlerinde adaleti sağlamaya çalışmıştır.

 

Buna göre römorklu ya da römorksuz traktörler, motorosiklet ve motorlu bisikletler için 101 TL 48 Kr muayene ücreti belirlenmiştir. Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 198 Tl 24 Kr, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler ise 267 Tl 86 Kr ödeme planlanmıştır.

Tüvtürk merkezlerinde ödemeler nakit olarak kabul edilmekte ve kredi kartı gibi sair ödeme şekilleri uygulanmamaktadır. Kategori dışında kalan araçların araç muayene ücretleri ise ilgili müdürlük tarafından belirlenebilir.

2918 sayılı kanun gereğince gecikme yaşanan her ay için belirlenen ücretlerden %5 oranında aylık gecikme bedeli uygulanmaktadır. Ay hesabı 30 gün üzerinden ve artık tüm günler için üst aya tamamlamak kaydı ile hesap edilir. Yani 91 günlük gecikmede 3 ay değil 4 aylık gecikme bedeli tahsil edilmektedir. Belirlenen bu fiyatlara KDV dahildir.

Ağır kusurlu ya da emniyetsiz etiketlenen araçların kusurlarını düzeltebilmeleri için bir aylık bir süre tanınır. Bu bir aylık süre içinde yapılan tekrar muayene ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ancak bir ayı geçilen tekrar muayenelerden ücret talep edilir.

Kusuru nedeni ile tekrar muayeneler bir ay içinde olmak kaydı ile aynı ildeki tüm sabit istasyonlardan yapılabilir. Aynı istasyon olma zorunluluğu yoktur. Gezici istasyonlardan alınan bu tür raporlarda da yine aynı ildeki tüm sabit istasyonlardan da faydalanılabilir.

Bir tablo olarak tanımlamak gerekir ise Tüvtürk araç muayene ücretleri 2017 Yılı Fiyat Listesi şu şekilde listelenebilir:

Tüvtürk araç muayene ücretleri tablosu 2017

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 267,86 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 198,24 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 101,48 TL

BİR CEVAP BIRAK