Ana sayfa Tüvtürk Sorgulamaları Tüvtürk Lastik Ebatları

Tüvtürk Lastik Ebatları

0
PAYLAŞ

Bir aracın yer ile teması lastikler ile sağlanır. Bu nedenle lastiğin kalitesi aracın konforu ve sağlığı açısından son derece önemlidir. Kauçuk, kord bezi ve çelik tellerin kimyasal işlemlerden geçirilerek son halini alan lastik, araç muayenesinde en çok dikkat edilen hususlardan birisidir.

Bir otomobilde lastikler, aracın tüm yükünü taşımakla görevlidir. Bunun yanında motorun yarattığı döndürme kuvvetini de yola aktararak, çekiş gücüne döndürmek de lastiklerin görevidir. Darbeleri absorbe ederek araç içindekilerin daha az hissetmesini sağlarken, yavaşlamalarda fren gücünü, dönüşlerde ise direksiyon kontrol kabiliyetini arttırır. Yol türü ve yağışlı havalarda bile durumu ne olursa olsun lastiklerin görevi kısaca güvenli yol tutuşu sağlamaktır. Bu nedenle araç muayenele-rinde ilk kontrol edilen faktörlerden birisidir.

Tüvtürk tarafından, lastiklerin profil derinlik sınırının aşılmış olması, lastiğin tek taraflı aşınmış olması yani profil derinliğini kaybetmesi, yük kapasitesine göre çok düşük ya da yüksek hız için uygun olmayan lastik ebatlarının kullanılması, radial ve cross-ply olarak karma lastik takılması, lastik jant uyumunun olmayışı, jantların hasarlı ya da hatalı olması, ayrıca jant kapaklarının direksiyon ve fren parçaları ile uyumsuz olması gibi sorunları açısından değerlendirmeler yapılır ve uygun olmaması halinde ağır kusurlu olarak etiketlenir. Kısacası araçlarda kullanılan lastikler son derece önemlidir hem aracın güvenli kullanım sağlaması hem de araç muayenesi açısından….

 

Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kısaca öneminden bahsettiğimiz lastikleri ilk olarak alım aşamasında incelemek, daha sonra yaşanabilecek bazı sorunları ortadan kaldıracak ve güvenli sürüş sağlayarak, hem aracın hem de içinde yolculuk edenlerin güvenliği sağlanacaktır.

Araçlara lastik alırken ilk dikkat edilmesi gereken nokta; otomobil üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkmamaktır. Lastiğin kesit genişliğini arttırmak virajlarda dahi yol tutuş kabiliyetini arttı-racaktır. Ancak bu durum ıslak zeminde kızaklama riskini de beraberinde getirecektir.

Lastik serisi ve profil değiştirilirse, lastik çevresi de değişeceğinden kilometre sayacı yanlış değerler gösterir. Ayrıca yakıt tüketimi ve maksimum hızı da değişebilir. Bu tür değişimler bir yandan da aracın ön düzen ayarlarını da bozar. Bu nedenle en önemli tek nokta üreticinin tavsiyesine uymaktır.

Lastik seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise lastiğe uygun jant seçimidir. Her lastik ebatı için uygun jant farklıdır. Ancak jant dönüşümü yapılmak istendiğinde lastik eşdeğer tablosundan uygun jant enleri kontrol edilebilir. Bu tür bir bilgi arandığında lastik dilinden anlamak şarttır.

Lastik satın alırken lastiğin yanaklarında yazan rakamlara dikkat edilmelidir. Bu seri rakamların her biri bir anlam ifade etmektedir. Örneğin yanağında 205 55 R 16 85H ENCT2 TL yazan bir lastik sırası ile şu değerlere sahip demektir.

  • Kesit genişliği = 205 mm
  • Lastik serisi = 55
  • Lastik gövde yapısı = R
  • Jant çapı = 16
  • Yük endeksi = 85
  • Hız limiti = H
  • Lastiğin özel ismi = ENCT2
  • Tubeless = TL olarak okunabilir. Buradki tubeless lastiğin iç lastiksiz olduğunu gösterir.

Uzun Ömürlü ve Performansı Yüksek Lastikler İçin Kullanım Önerileri

Bozuk ya da taşlı yollarda yüksek hızdan, patinaj, ani ve sert fren yapmaktan yapmaktan kaçının. Bu lastiklerde erken aşınmalara neden olacaktır.

Lastiğin kaldırım kenarlarına sürtünmesi gövdeyi oluşturan kordların hasar görmesine neden olur. Az hasar görmüş de olsa bu tür bir lastik üzerinde yürümek tehlikeli arızalara neden olabilmektedir.

Aracı çukur ve tümseklerde koruyun, kaldırıma park etmeyin. Sıcak havada ya da ağır yükle hız yapılan bir aracın lastikleri kolay soğumaz, bu hatadan uzak durun. Araçta dengesiz yük dağılımına neden olmayın. Rot – balans ayarı gibi ayarları yaptırın.

Lastiklerin kullanım ömrü 5 yıldır. Bu süreyi geçen iç ve dış lastikleri kontol edilmelidir. Üzerinde çatlaklar oluşan lastikler kullanılmamalıdır. Subap kapakları lastiğin içine toz girmesini engeller. Bu nedenle tüm subaplar tam olarak kapalı ve temiz olmalıdır. Bijon somunları da kontrol edilmeli ve gevşek olmadığından emin olunmalıdır. Bu durum lastiğin zamansız yıpranmasına neden olacak ve sürüş güvenliğini tehdit edecektir.

Aracın lastiklerinin hepsi aynı ebat ve türde olmalıdır. Lastiklern basınçlarını iki haftada bir kontrol edin. Araç iki haftadan uzun süre kullanılmadıysa lastiğin havası 7,5 PSI arttırılmalıdır ve basıncı her zaman ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Karlı ve buzlu yollarda daha güçlü çekiş sağlayacağı düşüncesi ile lastiğin havasını kesinlikle azaltmayın. Bu durumlarda hava basıncını 3 PSI arttırmak daha doğru bir davranıştır.

Lastiklerin her 10.000 kmde rotasyonunu tamamlayarak, radyal lastiklerde dönüş yönünü değiştirmeden ön lastikleri arkaya arka lastikleri öne olacak şekilde değiştirin. İç lastiksiz yani tubeless lastiği mutlaka tubeless janta takın. İç lastikli lastikleri ise asla tubeless jantlarla kullanmayın.

Dörtten az tekerlekli araçlarda diş derinliği en az 1 mm, dört ve daha fazla tekerlekli araçlarda diş derinliği en az 1,6 mm olmalıdır. Derinliği bu değerlerin altında olan lastikleri kullanmayın. Bu değerlere uyulmadığı takdirde lastiğin suyu boşaltması ve yere tutunması güçleşir, dolayısı ile güvenlik tehlikeye girer. Araç üreticisi tarafından onaylanmış ebattaki ve birbirine uyumlu lastik ve jantları tercih edin. Araç muayene yönetmeliğine göre bu değerler takip edilmelidir.

Araç muayene yönetmeliğinde de belirtildiği şekilde dörtten az tekerlekli araçlar lastik diş derinliği 1 mm, dört ve daha fazla tekerlekli araçlarda ise lastik diş derinliğinin 1,6 mm olması zorunluluğu  vardır.

Tüvtürk lastik ebatları kontrolünde, yönetmelikçe belirlenen bu değerler baz alınmaktadır. Lastik ana yivlerinin diş derinlikleri kontrolü sonucu lastik oluru verilebilir. Ana yivler ise lastik yüzeyinin yaklaşık olarak 3/4’ünü kapsayan, lastik yüzeyinin merkezi yivleridir.

BİR CEVAP BIRAK