Ana sayfa Tüvtürk Sorgulamaları Tüvtürk Muayene Hesaplama

Tüvtürk Muayene Hesaplama

0
PAYLAŞ

Araç bakım ve muayene işlemleri tüm araçlara uygulanan yasal bir zorunluluk sürecidir. Aracın sınıf ve cinsine göre belirli zaman aralıklarında bu bakım ve muayene işlemlerinin yapılması gerekir. Araç bakım ve muayene işlemlerinden sorumlu tek devlet kurumu Tüvtürk’tür. Her ilde bu kurum tarafından açılmış araç bakım ve muayene istasyonları kurulmuştur. Araç muayene ve bakımı yaptırmayan araçların sürücülerine cezai müeyyedeler uygulanmaktadır. Muayene geciktirme bedeli olarak sürücülerden ceza ücreti istenir. Tüvtürk muayene hesaplama işlemi ile ne kadar ceza bedeliniz olduğunu öğrenmeniz mümkün olabilir.

Araç bakım ve muayene işlemleri önceden oto sanayilerinde yapılırdı. Buralarda yaşanan bazı usulsüzlükler nedeniyle devlet bu işe el koydu ve bu yetkiyi Tüvtürk’ e verdi. Bundan böyle araçların bakım ve muayene işlemlerinden yalnızca bu kurum yetkili olmaya başladı. Araç bakım ve muayene işlemleri için bu kurum aracılığıyla randevu aldıktan sonra bu kurumunun her ilde açmış olduğu araç bakım ve muayene istasyonlarından size en yakın bakım ve muayene istasyonuna giderek araçlarınızın bakım ve muayene işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Araç muayene zamanlarını aksattığınızda gecikme bedeli ödersiniz. Geciktirilen her ay içim %5 oranında gecikme bedeli ödenir. Bu bedel de araca göre değişiklik gösterir. Örneğin otomobil için aylık gecikme bedeli o yılın muayene ücretine göre değişmektedir, kamyon gibi araçlar için ise muayene ücretlerine göre bu rakam daha farklı olmaktadır. Gecikme bedelleri Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na ödenir. Gecikme ücretleri araç muayene istasyonlarından tahsil edilir.

 

Gecikme bedelini doğru bir şekilde ödemek içim muayene hesaplama önemlidir. Çünkü tekrarlanan gecikme işlemlerinde bu bedel daha da artar. Bunun için ne kadar ceza bedeli ödemeniz gerektiğini öğrenmeniz önemlidir. Gecikme bedeli için 1 ocak 2005 tarihi başlangıç kabul edilir.

Tüvtürk Muayene Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aracınızın muayene sorgulama işlemleri ve varsa gecikme bedellerini öğrenmek için Tüvtürk muayene hesaplama işlemi yaptırabilirsiniz. Bunun için Tüvtürk’ün online resmi sitesime girerek bu işlemleri yaptırabilirsiniz. Alttaki linkten giriş yaparak yardım alabilirsiniz. Linke girdikten sonra karşınıza çıkan boşluklarda aracın cinsi, muayene gideceği tarih, son muayene geçerlilik tarihi bilgilerini doldurduktan sonra sorgula butonuna basın. Bu işlem sonunda ne kadar muayene ücreti ödemeniz gerektiği ekrana gelir. Gecikme bedeli ekranda yazılı gözükür. %5 oranında olan bu bedel para olarak yansır ve bu miktarı bu sorgulama işlemi sonrasında öğrenirsiniz. Tüvtürk muayene istasyonlarına giderek geciken ücretinizi ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemleri için peşin ödeme sistemi getirilmiştir.

Tüvtürk Muayene Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK