Ana sayfa Tüvtürk Sorgulamaları Ücretsiz Tüvtürk Randevu

Ücretsiz Tüvtürk Randevu

0
PAYLAŞ

İnsan hayatının en önemli haklarından birisi ulaşım hakkıdır. Ulaşım hakkının daha konforlu yaşanabilmesi adına sahip olunan araçlar ile istenilen yere güvenli bir şekilde ulaşmaktır amaç. Bu amaç doğrultusunda, aracın düzenli bakımlarının yapılması gerekir.

Devlet eli ile zorunlu hale getirilmiş araç muayenesi, bu amaca hizmet etmektedir. Kişilerin sahip oldukları aracın bakımlarının yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi amacına yönelik olarak özel araçlarda iki yılda, ticari araçlarda ise her yıl düzenli olarak devletin yetkilendirmiş olduğu Tüvtürk araç muayene istasyonlarından araçların trafiğe çıkabilmek için vize almaları gerekmektedir.

Söz konusu vize yapılan araç muayenesi sonucu verilebilmekte ya da bir kusur varsa düzeltilmesi için araç sahibine zaman tanınmaktadır. Bu nedenle de düzenli olarak Tüvtürk istasyonlarından randevu alınmalıdır. Randevulu çalışma şekli halkın araç muayene istasyonlarında zaman kaybetmesini engellemek için düzenlenmiştir.

 

Araç muayenesi için randevu almak üzere kullanılabilecek telefon numaraları olduğu gibi internet üzerinden online randevu almak da gayet kolay bir şekilde düzenlenmiştir.

Randevu Alma

Aşağıda bulunan linke ya da direk olarak tüvtürk resmi internet sitesine girerek internet üzerinden online ve ücretsiz randevu almak mümkündür.

Sisteme girildiğinde ilk olarak muayeneye girecek olan aracın plakasının ve şehrin seçileceği sayfa açılmaktadır. Bu sayfada araç muayenesi yapılacak aracın plakası girilir. Muayene istasyonu seçebilmek adına hangi şehirde muayene olacağı da seçilmelidir. Devam düğmesine basıldığında ikinci sayfa açılır.

İkinci sayfa aslında bir bilgilendirme sayfasıdır. Unutulmuş bir trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezaları ya da ödenmemiş vergi borcu var ise bu sayfada listelenir. Bu oldukça önemli bir noktadır. Çünkü ödenmemiş borcu olan araçlar araç muayenesinden vize alamamaktadır. Bu nedenle önemle hatırlanmalıdır ki; araç muayenesine giderken aracın borcunun olmaması gerekir. Aracın borcu olsa da olmasa da sonraki sayfaya geçmek için devam düğmesine basılabilir. Ancak alınacak olan randevu gününden önce borç varsa ödenmelidir. Bu arada araç borç sorgulama işlemi de otomatik olarak yapılmış olur.

Üçüncü sayfa araç tipinin seçildiği, minik araç resimleri ile hazırlanmış sayfadır. Burada muayeneye girecek araca uygun resim tıklatılarak araç tipi seçilmiş olur. Aynı zamanda da arkadaki sayfaya otomatik olarak geçilir.

Araç muayene türü sayfasında iki seçim bulunmaktadır: Genel muayene ve muayene tekrarı. Eğer araç bir kez muayeneye girdi ve bir kusuru nedeni ile vize alamadı ise araca bir ay bu kusurunu düzeltebilmesi için zaman tanınır. Bir ay içinde alınacak tekrar muayeneye ücret ödenmez. Böyle durumlarda muayene tekrarı seçimi yapılmalıdır. Ayrıca bir randevu alındığı halde tarih değiştirilmek istendiğinde de randevu tekrarı seçimi yapılmalıdır. Diğer durumlarda genel muayene seçilir.

Bir sonraki aşamada tarih belirleme işlemi için ilgili ekran açılır. Seçilecek olan istasyonun doluluk durumuna göre tekrar değiştirilebilecek olan bu tarih kontrol amacıyla kullanılır. Ön tarih belirleme olarak düşünülebilir. Takvim üzerinde bulunan sağa ve sola oklar ile aylar arasında geçiş yapılabilir. Aracın randevuya girmesi istenen tarih takvim üzerinde tıklanarak seçim yapılmış ve bir sonraki sayfaya geçilmiş olur.

Ön randevu tarihi belirleme sayfasının hemen ardından son muayene geçerlilik tarihi sayfası açılır. Burada ruhsatta işlenmiş bulunan son randevu geçerlilik tarihi yine randevu tarihi belirlemede olduğu gibi tarihin üzerine tıklanarak yapılır. Bu sayfanın amacı bir gecikme halinde otomatik olarak gecikme cezasının da kullanıcıya bildirilmesini sağlamaktır. Doğru tarih girildiğinde sistem otomatik olarak arka sayfaya yani istasyon seçimi sayfasına geçer.

Bu aşamada daha önceki sayfalarda girilen şehir bilgisi doğrultusunda, seçilen şehre göre sabit is-tasyonlar ve doluluk oranları listelenir. Bu sayfada en yakın ve tercihe göre en az doluluk oranı olan istasyonun üzerine tıklatılır. Ancak yine de dolu da olsa en yakın yer de seçilebilmektedir. Doluluk oranı yüksek bir istasyonun daha sakin olduğu bir gün aranmak istenirse, yukarıda bulunan tarih göstergesinde oklar kullanılarak tarih önceki ya da sonraki güne kaydırılabilir. Bilinmeyen bir istasyonun yerini öğrenmek için ise haritada göster düğmesi tıklatılabilir. Seçim yapıldığında sistem otomatik olarak sonraki sayfaya geçer.

Sıradaki sayfa saat seçimi sayfasıdır. Daha basitleştirilmiş olması ve karışıklığa neden olmamak adına ilk olarak öğleden önce mi sonra mı randevu alınmak istendiği sorulur. Seçim yapılarak detayları görüntüle düğmesine basılır. Sistem bu noktada saatlerin bulunduğu sayfaya geçer. Burada sadece boş istaasyon saatleri görüntülenir. Dolayısı ile oraya gidildiğinde bekleme sorunu yaşanmaz. Ancak yine de bu iş için 2 saatlik bir program hesaplanmalıdır. Saatin seçilmesi ile iletişim bilgileri sayfası açılır.

Son olarak randevu ile ilgili olan kişinin iletişim bilgilerinin belirleneceği sayfa açılır. Burada kişinin adı, soyadı, mail adresi ve telefon numarası zorunlu olarak girilmelidir. Çünkü randevu ile ilgili bilgi cep telefonuna mesaj olarak sistem tarafından gönderilecektir. Bilgiler girilip randevuyu onayla düğmesine basıldığında ücretsiz Tüvtürk randevu alma işlemi tamamlanmış olur. Ekranda sonuç sayfası listelenir.

Ücretsiz Tüvtürk Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK