Ana sayfa Genel Sorgulamalar Yabancı Kimlik No Doğrulama

Yabancı Kimlik No Doğrulama

0
PAYLAŞ

Ülkemizde bir çok yabancı uyruklu vatandaş yaşamaktadır. Ülkemizde yabancı uyruklu vatandaşların 6 aydan fazla kalabilmesi için mutlaka oturma izni almaları gerekmektedir. Bunun için Türkiye’de yabancı uyruklu vatandaşların ne kadar ikamet edecekleri hakkında sorgulama yapılarak onlara geçici bir kimlik numarası verilmektedir. Bu işlemlerin sorgulama aşaması da internet üzerinden yapılabilen işlemlerden birisidir.

Yabancı Kimlik No Doğrulama

Yabancı uyruklu kişilerin kimlik numaralarını alabilmeleri için İl Emniyet Müdürlüğü Yabancı Şubesine başvurmaları gerekmektedir. Türkiye’de altı aydan daha uzun süre kalmak isteyen kişiler ile ilgili bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde bulunur. Yabancı uyruklu bireyler gerekli olan kurumlara başvuru yaptıktan sonra, tüm bilgilerine internet üzerinden çok kısa süre içinde ulaşabilirler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı olan kişiler eğer isterler ise bu kişilere yabancı kimlik numarası da verilebilir. Bu konu dahilinde yabancı uyruklu vatandaşların yaşamış oldukları şehirde yer alan İl Valiliklerine başvurmaları gerekmektedir. Yabancı kimlik no doğrulama işlemleriniz için  kurumlara gittiğinizde veya bu işleminizi internet üzerinden yapmak istediğinizde iki yöntemde bunun için geçerlidir.

Yabancı uyruklu olan kişilere Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bünyesi tarafından verilmiş olan T. C. Kimlik Numarası 9 numarası ile başlar ve aynı zamanda bu kişilere geçici olarak verilmiş olan bir T. C. Kimlik Numarasıdır. Türkiye’de yabancı kişilere uygulanan bu yöntem yabancı kişilerin vatandaşlık fırsatı kazandığı anlamına gelmez, sadece resmi işlerini daha kolay bir halde çözüme kavuşturmak için verilen bir avantajdır.

 

Yabancı kişilere verilmiş olan bu numara sadece yabancı bireylerin ikamet kayıtlarında ve aynı anda onlar için gerekli olan çalışma izni için lazım olmaktadır. Yabancı uyruklu kişilerin almış oldukları T. C. Kimlik numarasının geçerliliği belirtilmiştir ve alınması dahilinde ülkemizde sürekli ikamet edebilir anlamına gelmemektedir.

Yabancı Kimlik No Nasıl Alınır ?

Türkiye’de Oturan Yabancı Bireylerin Nüfus Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğe göre uygulanması gereken en az altı ay süreyle oturma izni alınması Pol-Net Yabancılar Projesi tarafından yapılması gerekmektedir. Buna ek olarak yabancı bireylerin bilgileri günlük olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bu kişilere internet üzerinden aktarılmaktadır. Yabancı kimlik no doğrulama işleminizi tam olarak yapabilmeniz istiyorsanız öncelikli olarak İç İşleri Bakanlığı’nın internet sayfasına girmeniz gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer almakta olan linke tıklayarak kısa bir süre içinde bu işlemi yapabilirsiniz. Açılan sayfa üzerinde yer almakta olan bilgileri sisteme eksiksiz ve doğru bir halde yazdıktan sonra yabancı kimlik no doğrulama işleminizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Yabancı Kimlik No Doğrulama
Yabancı Kimlik No Doğrulama Nasıl Yapılır ?

Yabancı Kimlik No Doğrulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK