Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Yargıtay Sorgulama

Yargıtay Sorgulama

0
PAYLAŞ

Yargıtay, bütün hukuki mahkemeler içerisinde görülen davaların kararlarının, hukuka uygunluk durumunu muayene eden ve denetleyen resmi kurum olarak yer almaktadır. Yargıtay denetim işine ilişkili durumda bulunan haklar, hüküm ve ticaret mahkemeleri içerisinde, taraflarca temyiz edilmiş olan bütün dosyalar incelenmekte, kararın kanun maddelerine uygunluk durumu muayene edilmekte ve Yargıtay hükümleri oy çokluğu asalına yönelik verilmektedir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilişkin konularda internet sitesinden bütün alakalı birey ve müesseseler, pratik ve çabuk olarak tek biçimde bilgilere erişerek Yargıtay sorgulama işlemini yağabilir. Yargıtay sorgulama işlemlerinde alakalı dosyanın arşivde yer alıp almadığı, dosyanın inceleme konusunda olup olmadığı ve dosyanın hüküm dairesi içerisinde sahip olduğu numarayı ve gittiği hüküm dairesini öğrenebilme imkânı olmaktadır.

Yargıtay Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Yargıtay sorgulamada gerçekleştirilecek olan ilk işlem kendi resmi internet sitesini ziyaret etmektir. Bu bölümde E- hizmetler kısmından, ilk sırada bulunan dosya sorgulama kısmını seçebilirsiniz. Açılacak durumda olan menü üzerinde sırasıyla;

Mahkeme İli: Mahkemenin hangi şehirde meydana geldiği seçilerek, aynı ritimde devam edilir.

Mahkeme Türü: Savcılık çeşidini belirlemeniz için karşınıza seçenekler çıkmaktadır. Mesela mahkemenizin türü, 12. Asliye Hüküm Mahkemesi diye gözükmesi durumunda, seçmeniz gereken durumda olan savcılık seçenekleri tekrardan Asliye Hüküm Mahkemesi olması gerekir.

Bir aşağı menüye geçtiğiniz zaman, savcılık ili ve savcılık türü gerçek seçilmesi durumunda asal numara ve hüküm numarası girilmelidir. Bu işlemleri bitirdiğinde BUL seçeneği gelmektedir. Bu seçeneği onaylayabilir ve böylece dosya bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Temyiz edilmiş durumda bulunan dosyanın, sevk edilmiş olduğu Yargıtay asal numarasını bilmeniz şeklinde, solda yer alan ev verileri bölümden de Yargıtay sorgulaması yapabilirsiniz.

Yargıtay Sorgulama Birimleri

Siteye giriş uygulamasının ardından, karşınıza çıkmış olan 4 ana hizmet olmaktadır. Bu hizmet birimleri

—Emsal hüküm alma

—Ön kayıt bürosu

—Dosya sorgulama

—Talep formudur.

Tebliğ nameye ulaşabilmek için, tebliğname numarası ve TC kimlik numarası, bilgilerinin yer alması gerekir.

Duruşma ile ilgili olarak bilgi alabilmek için, asal numarası, hüküm numarası, TC kimlik numarası ile beraber seri numarası bilgilerinin verilmesi gerekir.

Emsal hüküm alma kısmında Yargıtay hükümleri misal belgelere ulaşılmakta, emsal durumda bulunan davaların hükümleri ile kolayca ilgili bilgi alabilirsiniz.

İşlem ve yargıtay sorgulama konusunda yapabileceğiniz yerler şu şekilde belirlenmiştir;

—Vekil Yargıtay ile ev ilam sorgulama

—Yargıtay ile ev ilam sorgulama

—Mahalli savcılık ve Yargıtay dosya sorgulama

—Yargıtay ile Cumhuriyet Başsavcılığı ilam sorgulama

—TC Kimlik No yardımı ile Yargıtay Sorgulama

Davalı veya davacı olmanız durumunda, yön olduğunuz dosya ile ilgili olarak bilgi alabilme amaçlı, Adalet Bakanlığı projesi desteği ile sizde 118 70 numaralı bilgi hattını hemen arayabilirsiniz. Dava sorgulama için ihtiyacınız bulunan şey TC kimlik numaranızdır.

7/24 ara vermeye gerek kalmadan sağlanan hizmetleri arayarak, dosya sorgulama bölümünü inşa ederek, hakkınızda tek icra takibi ya da dava dosyalarının bulunup bulunmadığını, bulunuyorsa hangi icra dairesinde ya da hangi mahkeme üzerinde meydana geldiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Yargıtay Sorgulama Temyiz Uygulaması Nasıl Yapılır?

Ceza dosyaları temyiz incelemek için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği zaman, iştirak eden evrak bürosu içerisinde gereken işlemler inşa edilmekte ve dağıtma bürosuna gönderilmektedir. Yapılmış durumda bulunan analiz doğrultusunda, arşive alınmaktadır. Dosyanın legal şekilde tek aciliyeti laf konusu ile tebliğ name tertip etmesi amaçlı olarak bu dosyaya öncelik kaşesi vurularak işleme alınmaktadır. Bu süreçte, alakalıların çabuk ve huzurlu olarak tek bir şekilde bilgiye ulaşabilmesi amaçlı, alt kısımda vermiş olduğumuz siteden hizmet vermektedir. Bu sayede dosyanın analiz sürecinin öğrenilmesi olasıdır.

İlk olarak verilmesi gereken durumda bulunan tek dosyanın, tek biçimde öncelik durumuna alınmaması şeklinde, internet adresi üzerinden, ihbar ve istekler kısmında bulunan formu doldurarak, dava dosyası amaçlı olarak öncelik isteğinde sizde bulunabilirsiniz.

Yargıtay Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK