Ana sayfa Sınavlar YDS Giriş Yerleri

YDS Giriş Yerleri

0
PAYLAŞ

YDS açılımı yapıldığında Yabancı Diller Sınavı olarak okunmaktadır. Her yıl ÖSYM tarafından belirli tarihlerde düzenlenen bir sınavdır.

Yabancı Diller Sınavı ismi altında yapılan bu sınav KPDS, ÜDS, KPSS İngilizce ve TUS İngilizce sınavlarının birleşmesiyle birlikte tek bir isim altında toplanmıştır ve bu manada tüm öğrenciler sınav açısından daha adaletli bir şekilde değerlendirilmeye başlanmıştır. Yabancı Diller Sınavı 7.04.2013 tarihinde uygulamaya konulmuş bir sınavdır. Yabancı Diller Sınavı Nisan ve Eylül aylarında olmak üzere sene içerisinde 2 kez uygulanmaktadır.

Yabancı Diller Sınavı 100 puan üzerinden değerlendirmeye alınmaktadır. Bu durumda;

 

90 – 100 arası puan (A) seviyesi olarak puanlandırılır.
80 – 89 arası puan (B) seviyesi olarak puanlandırılır.
70 – 79 arası puan (C) seviyesi olarak puanlandırılır.
60 – 69 arası puan (D) seviyesi olarak puanlandırılır.
50 – 59 arası puan (E) seviyesi olarak puanlandırılır.

YDS’ye girebilmek için bazı şartları mutlaka bulundurmak gerekmektedir. Bu işlemler dahilinde sınav giriş yerlerini öğrenerek YDS giriş belgenizi kolaylıkla alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler yazımızın devam kısmında sizlere vermiş olduğumuz adımları takip etmeniz olmalıdır.

Yabancı Diller Sınavına Kimler Girebilir?

  • Doktora adayları, Doçent ve sanatta yeterlik adayları
  • Yüksek lisans programları kapsamına girecek olan kişiler
  • Lisans programları son sınıfında veya bir önceki dönem içinde okuyan öğrenciler, yüksek lisans veya doktora öğrenimi almak isteyenler
  • Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda çalışmakta olan ve aynı zamanda dil tazminatı veya yurtdışı görev v.s. sebebi ile yabancı dil bilgisi düzeyini tam olarak öğrenmek isteyen kişiler
  • Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) veya  adayları
  • KPSS’ye girecek olan adaylar, çalışmak istedikleri kamu kurum ve kuruluşların isteği üzerine yabancı dil seviyesinin yüksek olmasını isteyen ve bunu kanıtlamak isteyen adaylar.
  • Üniversite veya yüksek okuldan mezun olmuş ve herhangi bir yerde çalışmamasına rağmen İngilizce dil seviyesini artırmak ve daha iyi İngilizce öğrenmek isteyen kişiler YDS’ye başvuru yapabilmektedir.

YDS Giriş Yerleri Nasıl Sorgulanır?

YDS bünyesinde sınava girecek olan öğrenciler giriş belgelerini alabilmek için onlara sunulun online uygulamalar sayesinde oldukça kolay bir şekilde bu belgelerini almaktadırlar. Bunun için yapılması gereken işlem ÖSYM’nin resmi web sitesine gitmeleridir. Bu site üzerinden T.C. kimlik numarası ile ve öğrenciye özel şifre ile sisteme girmeleri yeterli olacaktır.

ÖSYM geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kişilerin adreslerine sınav belgelerini göndermeyecek. Bu yüzden kişilerin sınav yerlerini öğrenebilmeleri için YDS giriş belgelerini ÖSYM resmi web sitesi üzerinden yazıcı kullanarak çıkarmaları gerekir. Bu işlem kapsamında ise, kişilerin fotoğraf ve bilgilerinin görünür olmasına dikkat etmesi gerekir. Bu giriş belgesinin üzerinde, sınav yeri, sınıf ve sıra bilgileri gibi bilgiler de bulunmaktadır.

Sınava girmeden önce mutlaka sınav giriş belgelerini yanınızda bulundurmanız gerekir. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden kişiler için er/erbaşlar ile askeri kimlik belgesi ve tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını belgelemiş oldukları fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığı bünyesinden izin ile ayrılanlar ve bunların yasal mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlarla birlikte manyetik şeritli, çipli, 16 rakamdan oluşmakta olan baro kartları ve 7 rakamdan oluşan bir güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış olan resmi Avukat Kimlik Belgesi, pasaportu bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartları da sınava girecek olan kişilerin yanında bulundurması gerekilen evraklar içindedir. Diğer belgeler ise sınavda geçerliliği olan belgeler değildir.

BİR CEVAP BIRAK