Ana sayfa Sınavlar YGS Sınav Giriş Yerleri

YGS Sınav Giriş Yerleri

0
PAYLAŞ

YGS yani açılımı ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı anlamına gelmektedir. Yükseköğretim okumak isteyen adaylar için yapılan bu sınav, bu sürecin ilk aşaması olarak kabul edilir. Yükseköğretime Geçiş Sınavı öğrencileri 4 dersten sorumludurlar. Bu dersler; Türkçe, Temel Matematik,  Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleridir. Her ders üzerinden öğrencilere 40 soru sorulmaktadır 160 soruluk olan bu sınav için verilen süre ise 160 dakika olur. Yükseköğretime Geçiş Sınavı 6 puan türüne göre hesaplanır. Sayısal okumakta olan öğrenciler YGS-1 – YGS-2’den, sözel okuyan öğrenciler ise YGS-3 – YGS-4 sınavlarından eşit ağırlık okuyan öğrenciler YGS-5 – YGS-6 not türlerinden sorumlu olurlar.

Her yılın Mart ayında yapılan bu sınava her yıl 1 milyondan fazla öğrenci katılmaktadır. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı yapıldığı süreçte saat 10.00’da başlar ve 12.40’ta da bitmektedir.

YGS Sınav Giriş Yerleri Nasıl Öğrenilir?

 

Veliler ve öğrenciler için bir başka telaş da YGS sınav yerlerinin nerelerde olduğu bilgisidir. Bu bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak isteyenler YGS sınav giriş yerlerini online olarak internet üzerinden öğrenebilmektedir. Uzun süre önce ikametgahlara posta yoluyla iletilen YGS sınav giriş yerleri artık online sistem üzerinden öğrencilere iletilmektedir. Ve bunun yanı sıra sınav giriş kağıdına, sınav giriş yerlerini öğrendiğiniz ÖSYM web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Unutmayınız ki YGS sınav giriş kağıdınız olmaz ise sınava alınmazsınız. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı giriş yerlerini öğrenebilmek için yapmanız gereken adımlar sizlere bu yazımızda bu bilgileri vereceğiz.

Yükseköğretime Geçiş Sınavının giriş yerleri için ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ni kullanmanız yeterlidir. Sizler için bu sayfa üzerinden ÖSYM sitesine direkt olarak ulaşabileceğiniz bir link vereceğiz. Bu linke tıkladığınız anda ilk yapmanız gereken açılan sayfa üzerinden “Sınava Giriş Belgesi Dökümü” seçeneğini tıklamanız olmalıdır. Ardından işlem yapacağınız seneyi seçiniz.

Daha sonra bu web sayfası üzerinden YGS sekmesine tıklayarak işleminize devam ediniz. Bu web sayfasında tıkladığınız durumda Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yapmanız sizden istenecektir. Bu sayfada bulanan alanlara T.C. kimlik numaranızı ve sistem şifrenizi düzgün ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekecektir. Son olarak da sayfa üzerinde bulunan giriş butonunu tıklayınız.

 

YGS sınavı giriş yerlerini öğrenmek için karşınıza gelecek olan web sayfası ekranının sol kısımda bulunan “Sınav Başvurularım” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan seçenekler arasında YGS seçeneğine tıklayın. Daha sonraki ekranda “Başvuru Kayıt Görüntüle” sekmesine tıklayarak YGS sınav giriş yerlerine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

YGS Sınav Giriş Yerleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK