Ana sayfa Sınavlar YGS Sınav Sonuçları Sorgulama

YGS Sınav Sonuçları Sorgulama

0
PAYLAŞ

YGS sınavı açılımı ile Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı yani öğrencilerin eğitim hayatlarında oldukça önemli bir dönem olan üniversiteye geçiş sınavı olarak bilinmektedir. YGS, üniversiteye geçiş için ilk yapılan sınavdır. İki oturum halinde yapılan bu sınavlardan birincisi YGS sınavıyla öğrencilerin ikinci olarak oldukları sınav LYS sınavı girme hakkı kazanarak bu sınava girip girmeyeceği öğrencilerin belli olur. Bu neden ile YGS sınavı her zaman bir baraj sınav niteliğinde değerlendirilir. Oldukça önemli olan bu sınavın sonuçları ile öğrenci LYS sınavına girip giremeyeceğini anlayabilir. YGS sınavı bir alan sınavı değildir, alan sınavı olmadığı için bu sınavda her dersten soru öğrencilere sorulmaktadır. 160 sorudan oluşan YGS sınavı yapılırken öğrenciler Türkçe, Din Kültürü, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri gibi alanlardan olmak üzere öğrencilere sorular sorulmaktadır. Din Kültürü sorularını sadece bu dersi almış olan öğrenciler cevaplandırmakla yükümlüdür. 160 soru için 160 dakika olan bu sınavla birlikte zamana karşı büyük bir yarış söz konusu denilebilir. Çok kısa sürede en doğru cevapları veren öğrenciler bu sınavı geçebilir. YGS sınavından hemen sonra YGS sınav sonuç bilgileriniz ÖSYM tarafından resmi internet web sitesi üzerinden açıklanır.

YGS sonuçlarını nasıl öğrenebiliriz? diye sorarsanız, YGS sonuçları ÖSYM bünyesine ait internet sayfası üzerinde sınav yapıldıktan bir müddet sonra yayınlanmaktadır. Öğrenciler oldukça basit işlemler ile internet üzerinden T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile sonuçlarına kolay bir şekilde ulaşabilir. Yazımızın tamamını okuyarak YGS sınav sonuçlarınızı nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ülkemizde bir çok öğrenci büyük bir heyecanla YGS sonuçlarını merak etmektedir. Çünkü çok büyük emekler vererek çalışmalarının sonucunda ileriye yönelik hayatlarının gidişatını belirleyecek olan hangi üniversiteye gidecekleri hakkında merak duymakta ve sabırsızlık göstermektedirler. Bizler bu yazımızın içeriğinde hem öğrencilerin hem de velilerin merakla beklediği YGS sınavının sonuçlarının nasıl öğrenileceğini tüm ayrıntıları ile anlattık. Öğrencilere olduğu kadar velilere de meraklarını gidermeleri için bu bilgileri veriyoruz. YGS sonuçlarını öğrenmek istiyorsanız tek yapmanız gereken yazının alt kısmında vermiş olduğumuz linke bir kez tıklamaktır. Bu tıklama işleminden sonra ise gerekli adımları uygulayarak rahat bir şekilde YGS sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. YGS sınav sonuçlarınızı sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı ayrıntılı bir şekilde anlatalım.

YGS Sınav Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

YGS sonuçlarınıza ulaşabilmek için öğrenci girişi yaparak öncelikle aşağıda bulunan bağlantı linkine tıklayınız. Bu tıklamadan sonra YGS sonuçlarınızı sorgulamak için ilk önce eksiksiz bir şekilde T.C kimlik numaranızı sistemde belirtilmiş olan yere yazınız. YGS sonuç girişi yaparak sınav sonucunuzu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu işlemleri bitirdikten sonraysa YGS sonuçlarınızı sorgulama işlemlerine devam etmelisiniz ve aşağıdaki resimde bulunan adımda ise size verilmiş olan aday şifrenizi belirtilmiş olan yere eksiksiz ve düzgün bir şekilde yazmalısınız.

Tüm girmiş olduğunuz bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ettikten hemen sonra “gönder” butonunu tıklamalısınız. YGS sonuçlarınızı sorgulama işlem ekranındaki gerekli olan kısımlara sizden istenilmiş olan tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra sonuçlarınıza rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Böylece YGS Sonuçları sorgulama işlemlerini başarı ile tamamlamış ve sonucunuza ulaşmış olursunuz. Açılacak ekran üzerinde sınav sonucunuz ve puanı, sıralamalar ve derslere göre net aldığınız puanları görecek ve inceleyebileceksiniz.

YGS Sınav Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

YGS Sonuçları Hesaplama

YGS sonuç hesaplama işlemleri internet üzerinden yapılabilen hesaplamalardır. YGS sonuç hesaplama işlemleri için internet üzerinde bazı sitelerde bulunan farklı programlar vardır. Bu programlar aracılığıyla internet üzerinden tüm sınav sorgulama sistemleri gibi, YGS sınavı için ortalama bir not ve sıralamanızı hesaplamanız mümkün olmaktadır. YGS sonuçları hesaplayabilen programlar sayesinde öncelikli olarak YGS sınavındaki doğru, yanlış, boş bıraktığınız soruların hepsini bilmelisiniz. YGS sonuçları hesaplama sistemine sınav ile ilgili doğru, yanlış ve boş olan sayılarınızı doğru bir şekilde girerek netlerinizi ve buna bağlı olarak tüm puanlarınızı görebilirsiniz. Bu hesaplama aracıyla önceki yılın sınav sonuçlarına bakarak hazırlanmış olan sıralamanızı da görebilirsiniz. YGS sonucunuz ÖSYM bünyesinde açıklanana kadar tahmin edilen bir sonuç elde etmek istiyorsanız o zaman YGS sonuç hesaplama araçlarını merakınızı gidermek için kullanabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki bu hesaplama sistemi size kesin olan sonucu vermeyecektir. Size ait yüzdelik dilimler değiştikçe tüm öğrencilerin sınavdaki sıralama durumları ve sınav puanları da değişim gösterecektir. Bu neden ile tahmini bir sonuç alarak aşağı yukarı bir hesap yapabilirsiniz.

YGS Başvuru

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte internetin kullanımının artması birçok başvurunun da internet üzerinden yapılmasına sebep olmaktadır. İnternet üzerinden yapılan başvurular sınavlar ile ilgili başvurular olduğu müddetçe insanların hayatlarında önemli bir yer tutmaktadır. Tüm resmi kurumlar gibi ÖSYM internet sayfası aracılığı ile ulaşabileceğiniz sınavlarla birlikte başvurularınızı yine ÖSYM’nin kendisine ait olan internet sayfası üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eskiden kurum ve kuruluşları ziyaret ederek yaptığımız başvurular artık internet üzerinden çok basit ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. ÖSYM’ye ait herhangi bir sınava başvuru yapmak istiyorsanız ÖSYM’ye ait resmi internet web sitesine girerek işleminize başlayabilirsiniz. Sonrasındaysa ana sayfada gördüğünüz güncel sınavlar ve buna ek olarak başvuru tarihleri ile alakalı ekrandan başvuru yapmak istediğiniz sizin için önemli sınavı seçmelisiniz. Mesela ÖSYM’nin yaptığı sınavlardan birisi olan, üniversiteye giriş yapabilmek için hazırlanmış ve ilk oturum olarak anılan YGS sınavı için başvuruların nasıl yapılacağından biraz bahsedelim. YGS sınavına başvuru yapmak istiyorsanız öncelikli olarak ÖSYM internet web sayfasına giriş yapmalısınız. Ana sayfa üzerinden görmüş olduğunuz YGS  başvuru yazısına tıklamalısınız. YGS başvurusu yapmak için ayrılan sürenin içinde başvuru işlemlerinizi yapmanız gerekir. YGS başvuru işleminiz sona erdikten sonra yapılan başvurularınız geçersiz sayılacaktır. Bunun için YGS başvurusu ÖSYM internet sayfası üzerinden yapılmalıdır. Başvuruyu tam olarak yapabilmek için bazı size ait olan bilgilerinizi sisteme girmeniz gereklidir. Tüm bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra YGS başvurunuz için gerekli olan ücreti ödemeniz gerekmektedir. YGS başvuru ücretinizi bazı bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz. ÖSYM başvurunuzu eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra açılan ekran üzerindeki yazıyı okuyarak hangi bankalara veya hangi bankaların ATM’lerine başvuru ücreti yatırabileceğinizi net olarak görebilirsiniz. YGS başvuru ücretini yatırdıktan hemen sonra YGS başvuru işleminiz güvenli bir şekilde tamamlanmış olacaktır. YGS başvurunuzu yaptıktan hemen sonra başvuru ücreti yatırdığınız için aldığınız makbuzu ve buna ek olarak başvuru yaptığınıza dair size verilen belgeyi almayı kesinlikle unutmayınız.

YGS 2017 Yılı Sınav Tarihi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı
12.03.2017
04.01.2017
28.03.2017
2017-YGS18.01.2017

BİR CEVAP BIRAK