Ana sayfa Sınavlar YGS Sınav Soruları

YGS Sınav Soruları

0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz yıllarda sıklıkla ismi değişen üniversiteye giriş sınavları son 6 yılda iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Bazı öğrenciler geleceklerinin artık bir tane sınava değil, iki tane sınava bağlı olmasının güzel bir olay olduğunu savunurken kimileriyse bu sistemin hala aynı sınav sistemi olduğunu ve kesinlikle değişmesi gerektiğini düşünmektedir.

Bu sınavların ilki olan YGS açılımı ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı, Türkçe,  Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri gibi dersler olmak üzere 4 bölüme ayrılmaktadır ve her bölüm içinde 40 soru bulunur. YGS sınavına girerek bu sınav sorularının yeteri kadarını cevaplayan ve 180 puanın üzerine çıkmayı başaran öğrenciler LYS sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Üniversiteye giriş sınavının ikincisi olan LYS için bu barajın aşılması mecburidir.

YGS tek LYS için bir baraj değil, YGS sınavından gerekli toplam puan alan öğrenciler, açık öğretim programları ve ön lisans programları ile meslek lisesinin devamı olarak kabul gören lisans programlarını tercih edebilir ve buralara yerleşebilirler. 140 puan ve üzerinde not alan öğrenciler ise sınavsız geçişle üniversiteye girebilir yani 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarını, 2 yıllık Ön Lisans ve açık öğretim programlarını tercih ederek okullarına yerleşebilirler. YGS sınavında puan dağılımı, öğrencinin seçtiği bölümlere göre farklı oranlarda hesaplanır. Bu neden ile YGS sınavına giren tüm adayların sonuçları 6 farklı puan türünde açıklanmaktadır. Bu sene 2. 178. 563 adayın girmiş olduğu sınavın sonuçları büyük bir heyecan ile beklenmektedir. Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonuçlarının 25 Mart 2016 Cuma gününde açıklanacağı ilan edilmiştir. Üzerine bir çok taktikler geliştirilerek, test çözmekten yorgun düşen ailelerin çocukları için, öğrencilerin ise geleceklerini daha kaliteli yapabilmeleri için stres kaynağı olan bu sınavın, bu yıl için biraz daha kolay olduğu yönündeki bilgi  ve yorumlar dolaşmaya başladı. 2015 YGS için herkesin çok zor olduğu yönünde fikirler yürütmesi ve yorum yapması üzerine 2016 YGS sorularının bir kademe daha kolay olması öğrenciler için iyi oldu ve onların içini rahatlattı. Matematik ve Türkçe bölümlerinin geçen yıla nazaran daha kolay olduğu şeklinde yorumlar öğrenciler tarafından yapıldı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı bünyesinde barajı geçebileceğini bilen adaylar için tabi ki henüz stres bitmedi. 4 – 5 veya 6 yıllık lisans programlarını tercih eden ve etmek isteyen adaylar için LYS sınavı hazırlıkları tam bir hızla sürmeye devam ediyor. Sınav stresi ile birlikte ülkede gerçekleşen üzücü olaylar herkesi derinden yaraladı. Bu koşullar altında en azından sınava girmiş olan öğrencilerin iyi haberler almasını diliyoruz. Unutmamak gerekir ki bu sınavlar öğrencilerin hayallerine ve amaçlarınıza ulaşmak için sadece birer basamaktır.

 

2016 YGS Sorularına Nasıl Ulaşabiliriz?

2016 YGS sorularına ulaşabilmek için aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantı adresinde bulabileceğiniz ÖSYM’nin resmi adresinin üzerine tıklamalısınız. Bu tıklamadan sonra açılan sayfa üzerinde ihtiyacınız olan 2016-YGS Temel Soru Kitapçığı, Cevap Anahtarı yazan bir kısma ve 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı soruları ile cevaplarına kolayca ulaşabilirsiniz.

2016-YGS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı

2016 yüksek öğretime geçiş sınavı sorularını Pdf olarak indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

2016 YGS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK