Ana sayfa Genel Sorgulamalar Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama

Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bu yazımızın içeriğinde sizlere yurtdışı çıkış yasağı sorgulama işlemleri hakkında birçok ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Herkesin bildiği gibi bazı durumlarda vatandaşlarımız yurtdışı çıkış yasağı alabilmektedirler. Bu yasak genel olarak ülkemizde amme borcu olan kişiler için uygulamaya konulmaktadır. Kanunun 22. Maddesinde açıkça belirtilmiş olan Yurtdışına çıkış yasağı, alacağının tahsil edilmesini isteyen ve malını güvence almak isteyen kişiler için oluşturulmuştur.

Kanunun 22. Maddesi uyarınca belirlenmiş olan kurallar dahilinde, borçlu olan bireylere seyahat vesikası ve pasaport verilmeyeceği hakkında bilgilendirme açık olarak yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesinden sonra tüm işlemlerin internet üzerinden yapıldığı gibi, yurtdışı çıkış yasağı sorgulama işlemleri de internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Amme borcundan dolayı yurtdışı yasağı olan kişiler Emniyet Genel Müdürlüklerine bunu bir belge ile bildirmeli ve yurtdışı çıkış yasağı olduklarını belirtmeleri mecburi tutulmaktadır. Yurtdışı yasağı bulunan kişilerin adres bilgilerine ulaşılma sıkıntısı çekilmemesi için bu kişilerin internet üzerinden erişim sağlanmasına hak tanınmıştır.

Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yazımızın içeriğinde sizlere vermiş olduğumuz bilgiler dahilinde, yurtdışı çıkış yasağı sorgulama işleminizi yapmak istiyorsanız öncelikli olarak yazımızın sonunda paylaşmış olduğumuz bağlantı linkine bir kez tıklayınız. Açılan Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden öncelikli olarak ‘Gerçek Kişi Mükellef Sorgulama’ veya ‘Şirket Ortağı Gerçek Kişi Sorgulama’ seçenekleri içinden bir şıkkı seçerek işleminize başlayabilirsiniz.

 

 

Bu düzenlemeden sonra sizden sistem üzerinde istenilmekte olan bilgileri eksiksiz olarak sisteme girmenizle birlikte yurtdışı çıkış yasağını tüm ayrıntıları ile sorgulama yapabilirsiniz.

Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK