Ana sayfa Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtdışı Kredi / Burs Sorgulama

Yurtdışı Kredi / Burs Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bu yazımızın içeriğinde yurtdışı kredi –burs sorgulama işlemlerini sizler için paylaşacağız. Bu uygulamayı anlatmaya başlamadan önce yurtdışına gitmiş olan öğrencilere Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından verilen burs ve kredilerin türlerinden söz edelim. Burs ve kredi olarak ayrılmasının sebeplerinden birisi bursun geri ödemesi olmaması, kredinin ise geri ödemesi olmasıdır.

Yurtdışı kredi yardımlarının yurtdışına giden öğrencilere verildiği bilinmektedir. Geri ödemelerde bu krediler taksit imkanları ile ödenebilme kolaylığı bulunmaktadır. Çok küçük faizlerle değerlendirilen borçlar okul tamamen bittikten sonra öğrenciden talep edilmektedir.

Yurtdışı Kredi/Burs Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Gelişen teknoloji ile birlikte internet kullanımı da oldukça fazla artmış durumdadır. Resmi işlemlerin neredeyse hepsi artık internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet sorgulama işlemleri de bu resmi işlemlerden bir tanesidir. Konumuz olan Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından öğrencilere verilen kredi ve bursları sorgulama işlemi de internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu sorgulama işlemini yapabilmek için aşağıda vermiş olduğumuz linki tıklamanız ve gerekli yönergeleri takip ederek işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

Sizden istenilen bilgiler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • C kimlik numarası
  • Baba adı
  • Aile sıra no
  • Cilt no

Cilt no, aile sıra no, baba adı, T.C kimlik numarası sisteme doğru bir şekilde girildikten sonra işleminizi güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Yurtdışı Kredi/Burs Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

KYK Yurt Dışı Kredi Başvurusu

KYK yani açılımı ile Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu olarak bilinen bu kurum öğrencilere eğitimlerinin süresince kredi ve burs imkanı tanımaktadır. Kredi ve burs arasındaki farklar bir tanesi geri ödemeli bir tanesi geri ödemesiz olarak anılabilir. Her öğrencinin kredi veya burs alabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır.

KYK yani Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu kredilerinden yararlanmak istiyorsanız o zaman KYK’ya ait resmi web sitesi üzerinden başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz. Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından verilen kredilere başvurular Ekim ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Yurt içinde eğitim gören öğrenciler gibi bu kredi ve burs hizmetlerinden yurt dışında eğitim gören öğrenciler de faydalanmaktadır.

Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu başvurusu için Türkiye’de bulunan öğrenciler PTT şubelerine giderek, yurt dışı öğrencileri ise bulundukları ülkelerde Türkiye konsolosluklarına ve büyükelçiliklerine e-devlet şifresi alarak bu hizmetten yararlanabilirler. Üniversiteyi yurt dışında okuyan öğrenciler T.C vatandaşı öğrencileri yurt dışı eğitim kredilerini almak için e-devlet kapısı www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden öncelikli olarak taahhütnameyi ve daha sonra ise öğrenciye kim kefil oldu ise Türkiye’deki noter üzerinden kefaletname yaptırılması istenmektedir. Öğrencilerden istenilmiş olan kefaletname onaylama yetkisi ise yurt içinde noterlerden yapılabilmektedir.

Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumuna yapılacak olan başvuru tarihlerinde e-devlet kapısı üzerinden başvurularını yapmak öğrencilerin KYK başvurularını yaptıklarını belirtmektedir. Bu işlemin sorgulamasını da KYK yurt dışı kredi sorgulama veya KYK yurt dışı burs sorgulama ile yapabilirsiniz.

KYK Yurt Dışı Öğrenim Kredisi Ne Kadar?

Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından verilen KYK yurt dışı öğrenim kredisinin ne kadar olduğu öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Ülkelere göre farklılık gösteren KYK yurt dışı öğrenim kredisi her ülkedeki öğrenciye farklı miktarlarda verilmektedir. Kredi miktarları Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu web sitesi üzerinden bildirilen miktarlardır. Mesela ABD için ön lisans veya lisans kredi ve burs miktarı 727 TL iken yüksek lisans yapan öğrencilere ödenen ücret 1.450 TL olarak bilinmektedir.

Yurt Dışı Kredileri Ne Zaman Yatacak?

Krediler ne zaman yatacak sorusu da öğrenciler tarafından her zaman merak edilen sorulardan birisidir. Kredi başvuruları yapıldıktan sonra Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından verilen süre içerisinde krediler öğrencilerin banka hesaplarına yatacaktır.

Eğer sizde Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından verilen yurt dışı kredilerden kazandı iseniz 6-10 Ocak tarihleri arasında kredileriniz yatabilir. Kredinizi T.C kimlik numaranızın son hanesine göre daha önceden size bildirilmiş bankadan alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK