Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları Ziraat Bankası OGS Sorgulama

Ziraat Bankası OGS Sorgulama

0
PAYLAŞ

Ziraat Bankası, temelleri çok eskiye dayanan ve 1867 yılından beri hizmet veren tek Türk Devleti bankasıdır. Nu banka Osmanlı Devletinin kurduğu ilk bankadır. Ahmet Şefik Mithat Paşa 1863 yılında Pirot Kasabası’nda kurmuş olduğu ilk Memleket Sandığı’nı oluştururken Türk ananeleri aralarında esasen var olan ve karşılıklı dayanışma aslına dayanan imece ananelerimizden esinlenmiştir.

1867 yılında Memleket Sandıkları Nizamnamesinin yürürlüğe girmesinin ardından Osmanlı Devleti’nin yakınlarında Sandıklar hizmet vermeye başlamış ve bu hizmet uzunca yıllar başarılı bir şekilde devam etmiştir.

Ziraat Bankası 15 Ağustos 1888 yılında Menafi Sandıkları’nın mahaline işlevlerini üstlenecek çağdaş finans kuruluşu olarak kurulmuştur ve kurulmuş olduğu tarihte faaliyette yer alan Menafi Sandıkları da banka şubelerine dönüştürülerek hizmete vermeye başlanmıştır.

 

Dünya Savaşının ardından ülkenin işgale uğraması sonucunda üst yönetiminde işgal altındaki topraklarda yer almakta olan şubeleri, Yunanlıların İzmir’de kurmuş oldukları Ziraat Bankası İdare Merkezi ile bağlantı sağlanmıştı. Daha sonra 1920 yılında TBMM’nin kurulmasının hemen ardından TBMM kontrolünde yer almakta olan yerlerdeki şubelerin Ankara şubesine direk olarak bağlanması sağlandı.1922 yılında  İzmir ve İstanbul örgütleri de Ankara şubesine bağlanarak bankanın tek bir bütünlüğe kavuşması sağlandı.1924 yılında çıkartılan yeni yasa ile banka, tek bir hükümet müessesesi olmaktan çıkartılıp tek anonim firma haline gelmiştir. 1975 yılında Hamburg’ta temsilcilik, Kıbrıs’ta ise 3 adet yeni şube açıldı. 1977 yılında bölge müdürlükleri kuruldu ve yerinden idare anlayışına geçilmeye adım atıldı. 1981 yılında ise ülkemizin ilk banka müzesi olarak, Ziraat Bankası Müzesi kuruldu. 1988 yılında ilk kez tarımı desteklemede bölge tek başına ele alınarak GAP bölgesi üreticilerine kredi yardımı verilmeye başlandı. 1989 yılında ilk tüketici kredisi ve ilk kredi kartı verilerek aynı zamanda altın satışına da başlanmıştır. 1989 yılında aynı zamanda bankanın ilk mevduat fonu da kurulmuştur. 2001 yılında Türkiye Emlak Bankası, Ziraat Bankası ile birleştirilerek kapandı ve tek bir banka haline geldi. Son yıllarda hayatın ve yönetimin getirdiği yeniliklere uyum sağlamayı başardı. Bu yeniliklerden biri de Otomatik Geçiş Sistemidir. Ziraat Bankası OGS sorgulama ile Ziraat Bankası üzerinden OGS bakiye yükleme işlemleri de kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Otomatik Geçiş Sistemi bir gişe sistemidir. Bu sistem genel olarak köprü ve otoban geçişlerinde kullanılmakta olan ücretli geçiş esnasında sıra beklemeden geçebilmek ve trafik akışını sağlamak için kullanılan bir sistemdir. Bu sistemi her otomobil kullanabilmektedir ancak sistemi aracın ön camında etiket bulunmalıdır. Otomatik okuyucular sayesinde etiketin okunması ile ücret kendiliğinden otomatik olarak tahsil edilmektedir.

OGS kullanan sürücüler;

Eğer cezai bir işlem uygulanmamış ise gişelerden her geçişte geçiş ücreti için %20 indirim uygulanmaktadır. HGS kadar gelişmiş olmasa da bu sistem de trafik akışını rahatlama konusunda büyük yararlar sağlamaktadır. Etiketi olmayan araçların oluşturmuş olduğu trafikten biraz da olsa etkilenilmektedir.

Ziraat Bankası OGS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası OGS sorgulama işlemlerinizi tüm Ziraat Bankası şubelerinden veya Ziraat Bankası Çağrı Merkezinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası Çağrı Merkezi 444 00 00  numaralı telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir.

Bir diğer yöntem ise; OGS satışı esnasında size verilmekte olan ya da 444 00 00 Ziraat Çağrı Merkezi’nden alabileceğiniz kullanıcı adı ve şifre ile www.ziraatbank.com.tr adresinden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda verilmekte olan linke tıklayarak Ziraat bankası OGS sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası OGS sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için müşteri numaranızı ve şifrenizi eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir.

Sisteme giriş sağladıktan sonra Ziraat Bankası OGS sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir diğer OGS sorgulama alternatifi de mobil sorgulama yöntemidir. Cep telefonunuzdan kısa mesaj göndererek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuzdan kısa mesaj göndererek bakiye öğrenmek için;

Türk Telekom ve Turkcell hattı kullanıyorsanız: “OGSBAK bir boşluk PLAKA” (arada boşluk bırakmayacak şekilde) yazarak 8292’ye göndererek OGS sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda 05559448292 numarasına “OGSBAK bir boşluk PLAKA” (arada boşluk bırakmayacak şekilde) yazarak göndererek de Ziraat Bankası OGS sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek : “OGSBAK 34ABC85” yazılarak 8292 (05559448292)’ye kısa mesaj gönderilecektir.

Ziraat Bankası OGS Sorgulama İşlemini Gerçekleştirmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK