Ana sayfa Sigorta - Kasko Sorgulamaları Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası

0
PAYLAŞ

Kara yolları üzerinde Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası içerisinde 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu uyarınca mecburi bulunan bir sigorta poliçesidir. Bu alanda söz konusu trafik sigortası yer almayan araçla trafiğe çıkamazlar. Zorunlu bulunan trafik sigortasının yönetmelikteki tanımı ise şu şekildedir. Sizlere özet geçmek gerekirse kamyon, otomobil, motosiklet gibi motorlu bir araç modelinin kara yolu içerisinde işletilmesi farklı bir sebepten dolayı bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına ya da sahip olduğu malın zarara uğramasına sebebiyet vermesi durumunda bu olaya sebep olabilecek aracı kullanan kişinin, zarara uğrayan üçüncü kişilere karşı olabilecek sorumluluğunu belli sınırlar içerisinde karşılayabilmesini hedefleyen ve yasanın yapılmasının zorunlu kılındığı sorumluluk sigortasına Zorunlu trafik sigortası adı verilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortasında sigortalı bulunan kişi, Kara yolları Trafik kanunu üzerinde tanıma göre işleten kişidir. Haliyle trafik sigortası, motorlu araçları işleten kişinin adına düzenlemektedir. Trafik kontrollerinde ehliyet ya da ruhsat gibi araç üzerinde bulunması gereken belgelerden bir tanesidir. Zorunlu bulunan trafik sigortası, sadece üçüncü kişilere verilen zararları karşılamaktadır. Poliçe sahibinin kendi aracının hasarını ödememekte, bunun için ise kasko yaptırmak gerekmektedir. Normal şartlar üzerinde trafik sigortası poliçelerinin sigorta süresi boyunca bir yıldır ve sigorta primi peşin ödenmesi gerekir. Önceki zamanlarda trafik sigortası primleri zorunlu şekilde tarifeye bağlıyken, son yenilikler ile beraber sigorta firmaları prim ve teminatlarda tamamen serbest yer almışlardır. Sigorta primleri, aracın türüne, ticari olup olmaması, kayıtlı yer aldığı il gibi bazı etkenlere bağlı olarak değişim gösterir.

Ancak bazı araç sahipleri günümüzde Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmamak konusunda ısrarlı davranmaktadır. Peki, zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezası ne kadardır? Bu sorunun cevabı için alt kısımda bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunu uyarınca 91/5 maddesine göre, gerekli teminat tutarları aracılığı ile zorunlu mali sorumluluk sigortası yer almayan araçlar trafikten men edilir. Trafik sigortası yer almayan araçlar tespit edildikleri zaman yasal şekilde bağlanmaktadır. Araç sahipleri bu zorunlu sigortayı yaptırması gerekir ve süresi bitmeden yeniletmelidir.

Zorunlu kapsam içerisinde bulunan bu sigortayı yaptırmayan kişilerin sahip oldukları araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Araç bu durumda bulunuyorken trafikten tamamen men edilmektedir. Daha sonra ise aracı geri almak kolay olmaz. Aracı alabilmek için trafik sigortasının belirlenen şekilde yapılması gerekir. Aracın yer aldığı otoparka gidilir ve görevli memurlara bu durum konusunda bilgi verilir. Belgenin tebliğ edilmesi gerekir. Bu işlemlerden sonra, aracın sigortasız olarak trafiğe çıkmış olması nedeni ile para cezası ödenmektedir. Otoparkta kalınacak olan her gün için ceza ödenmelidir.

Tabi bu ceza tutarının bir de maddi kısmı da yer alır. 2017 yılı itibarı ile trafik cezaları konusunda devlet tarafından belirlenen artış ile beraber, zorunlu bulunan trafik sigortası yaptırmama cezası 96 TL olarak açıklanmıştır. Şayet ceza kesildikten hemen sonra 15 gün içerisinde ödeme yapılması durumunda, o zaman diğer trafik cezalarında yer aldığı gibi % 25 indirimli olarak ödeme yapılmaktadır. Bu sayede trafik sigortası indirimli cezası 72 TL olmaktadır.

Güncel olarak bulunan bir trafik sigortasıyla beraber trafik kontrolünden geçemediğinizden dolayı bu cezaya ek olarak aracınız bağlanmakta ve trafik parkına çektirilmektedir. Bu trafik parkı içerisinde sizden aracın orada kalmış olduğu gün başına da ücret istenir. Bu sayede trafik sigortası bulunmadığı için 62 lira ceza kesilmektedir. Çekici ve otopark ücretini de kişi tarafından ödemektedir. Fakat bununla bitmemektedir. Sahip olduğunuz aracı trafik otoparkından alabilmek adına ilk olarak trafik sigortanızı yaptırmanız gerekir. Ama bu konuda da sigortayı geç yaptırdığınızdan dolayı cezalı prim ödemeniz söz konusu olabilir. Bu sigorta içerisinde gecikme cezası her 30 günlük süre için % 5 olarak belirlenmektedir. Bunun yanında önceki dönemlerden kazandığınız hasarsızlık indiriminiz bulunuyorsa, o hakkınız da geri alınır.

Bunun yanında trafik sigortasını zamanında yaptırmamış bulunan araç sahibinin, trafik sigortasının basamağı herhangi bir kazaya karışmasa bile kısmında sabit kalmakta ve araç sahibi bundan dolayı trafik sigortası poliçesinde bulunan indirim şansını tamamen kaybetmektedir. Buna ek olarak poliçenin yaptırılmaması veya poliçenin yenilenmemesi halinde, gecikme yaşanan her ay için %5 oranında gecikme cezası uygulanır.

BİR CEVAP BIRAK